Wąchanie zakazane

Widok psów obwąchujących bagaże i ludzi na lotnisku, czy dworcu nie jest niczym niezwykłym. Jednak w Wielkiej Brytanii ten sposób lokalizacji materiałów wybuchowych i narkotyków może w krótce odejść do lamusa. Wszystko to za sprawą muzułmanów, którzy protestują przeciwko przeszukiwaniu ich przez psy. W religii Islamu pies jest zwierzęciem nieczystym (nadżis) i takie postępowanie uraża uczucia religijne wyznawców Allaha*. Organizacje islamskie wystosowały pismo do brytyjskiego ministerstwa transportu, w którym sugerują, by psy obwąchiwały jedynie bagaże, a nie samych podróżnych.
Oczywiście sprzeciwiają się temu stanowczo policjanci i celnicy, twierdząc, że w ten sposób spadnie znacznie wykrywalność niebezpiecznych materiałów i substancji, a tym samym wzrośnie zagrożenie ze strony terrorystów i handlarzy narkotyków.


*Pies przenosi choroby, może być agresywny. Prawo Szariah zakazuje trzymania psów w domach lub dla przyjemności - muszą pełnić określoną funkcję gospodarczą lub łowiecką.
Apostoł Allaha mówił, "ktokolwiek utrzymuje psa, jedna Qirat nagrody jego dobrych czynów jest potrącana dziennie, jeżeli pies nie jest używany dla chronienia zagrody albo bydła."
[Sahih al Bukhari, 3:515]
Nie oznacza to jednak, że islam nakazuje je tępić lub prześladować. Wręcz przeciwnie:
Apostoł Allaha mówił, "Pewien człowiek poczuł pragnienie i zszedł do źródła aby pobrać z niego wodę pitną. Wychodząc ujrzał psa dyszącego, jedzącego błoto z powodu ogromnego pragnienia. Człowiek ten powiedział - "Cierpi z tego samego powodu, co ja". Tak więc zszedł ponownie do źródła, napełnił swój but wodą, wszedł na górę i napoił psa. Allah wynagrodził jego dobry czyn i wybaczał mu. Ludzie zapytali: " O Proroku! Czy zostaniemy wynagrodzeni za służenie zwierzętom?" Muhammad odpowiedział: "Tak, zostaniecie wynagrodzeni za służenie jakiejkolwiek żywej istocie."
[Sahih al Bukarhi, 3:551]


Natasza Słomka
z-ca red. nacz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie