Najmądrzejszy pies w mieście

Niepełnosprawna warszawianka dostanie przeszkolonego psa asystującego. W stolicy nie ma drugiego tak wytresowanego czworonoga.
Otwiera drzwi, zapala światło, podnosi przedmioty z ziemi - to tylko nieliczne umiejętności Luny, psa, który niebawem zamieszka z chorą na stwardnienie rozsiane Izą Odrobińską.

- Już nie mogę się doczekać momentu, kiedy zamieszkamy razem. Luna była u mnie w maju przez trzy tygodnie. Już wiem, że świetnie się dogadujemy - cieszy się Iza Odrobińska, dziennikarka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Do Izy, która od 8 lat choruje na SM, a od czterech porusza się na wózku, pod koniec lipca wprowadzi się nowy domownik - półtoraroczna labradorka Luna. Nie jest to jednak zwykły pies. Luna jest piątym w Polsce, a pierwszym w Warszawie psem asystującym. - Została tak wyszkolona, że będzie pomagała mi w codziennych czynnościach - tłumaczy Iza. - A tak w ogóle to jest moim przyjacielem.

Coś zaiskrzyło

Luna na razie mieszka w Krakowie. To tam mieści się Stowarzyszenie Terapii Wspomagającej Alteri, które zajmuje się tresurą psów asystujących. Przyszłego właściciela takiego czworonoga wybiera się dopiero po zakończeniu szkolenia. Jednak w przypadku Izy sprawa wyglądała inaczej.

Po raz pierwszy zobaczyłam Lunę w Internecie. Była wtedy szczeniaczkiem. Potem spotkałyśmy się na konferencji w Warszawie, coś zaiskrzyło między nami. Wiedziałam już, że chcę ją mieć. Ona też mnie polubiła - wspomina Iza.

Stowarzyszenie zgodziło się, żeby labradorka powędrowała w przyszłości właśnie do Izy Odrobińskiej. Wtedy zaczęło się wyczekiwanie, które trwa do dziś.

Mały zgrzyt z papugami

Kiedy Luna zamieszkała na trzy tygodnie z Izą na próbę, był to duży sprawdzian tak dla labradorki, jak i jej nowej pani. Do końca nie było wiadomo, jak pies będzie się zachowywał np. wśród ludzi.
- Poszłyśmy razem na konferencję, podczas której wygłaszałam wykład. Luna zachowywała się rewelacyjnie. Cały czas siedziała przy moim wózku, była spokojna - opowiada Iza. - Przebywała wśród wielu ludzi, a mimo to nie odstąpiła mnie na krok. To bardzo trudne dla psa - tyle zapachów, osób, które chce się chociażby obwąchać. Tymczasem Luna ma zupełnie wygaszoną agresję, ona jest po to, żeby mi przede wszystkim pomagać.

Podczas trzech tygodni spędzonych z Izą labradorka pojechała z nią na wakacje na Mazury. Tam też obyło się bez problemów. W warszawskim domu pojawił się jednak mały kłopot - dwie papugi amazonki, które ma Iza Odrobińska.

- Na początku zwierzaki w ogóle nie zwracały na siebie uwagi. Potem jednak zaczęły być o siebie zazdrosne - wspomina Iza. - Moje papugi nie siedzą w klatce więc w przyszłości będziemy musieli wspólnie popracować nad akceptacją. Wierzę, że cała gromadka się do siebie przekona.

Potrafi robić cuda

Luna pomogła i będzie pomagać Izie w wielu sytuacjach. Jest tak wyszkolona, że podaje konkretne przedmioty, o które poprosi ją właścicielka. Mogą leżeć na podłodze, a nawet na najwyższej półce, a i tak trafią do rąk Izy. Labradorka wyrzuca także śmieci do kosza, otwiera i zamyka drzwi, zapala i gasi światło, a nawet usuwa sprzed wózka rozmaite przeszkody.

- Mnie wykonywanie takich czynności często sprawia problem. Tymczasem Luna robi je z wielką chęcią - cieszy się Iza. - Ona jest tak wyszkolona, że pomaganie mi sprawia jej przyjemność.

Pies śpi od ściany
Kiedy Luna pierwszy raz nocowała u Izy, rankiem do mieszkania przyszła instruktorka. Zapytała, gdzie spał pies. - Od ściany - odpowiedziała rozbawiona Iza. W końcu labradorka ma być ciągle przy niej. Niedługo będzie tak już zawsze. Pod koniec lipca pies wprowadza się na stałe. Przez pierwszy tydzień razem z Izą i Luną mieszkała będzie także dotychczasowa instruktorka psa - Magda Sanitowska z Alteri. Nowa właścicielka musi się do końca nauczyć, jak postępować z psem. Potem zostaną na zawsze razem.

Dotychczas Alteri wyszkoliło jeszcze złotego golden retrievera, który został przekazany Ewie Sztandarze z Krakowa. Inne trzy psiaki wyszkoliło Śląskie Centrum Kynologiczne PRESTOR. Mieszkają już z niepełnosprawnymi.

Katarzyna Jaroszyńska
www.alteri.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie