Jack Russell Terrier nie jest rasą popularną i rekomendowaną w kynoterapii. Jednak spośród psów tej rasy można wyselekcjonować i wyszkolić terapeutów na czterech łapach.
Generalnie grupa terierów nie jest grupą rekomendowaną do pozyskiwania psów terapeutów. Psy tej grupy charakteryzuje zamknięty łańcuch pokarmowy, tzn. wszystkie etapy od wypatrzenia aż do rozszarpania ofiary, mają temperament, są niecierpliwe, cięte, uwielbiają pościgi, szybko podniecają się i wolno uspokajają. Te wszystkie cechy są właściwie przeciwwskazaniami do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Ale…
Jack Russell Terrier posiada szereg cech, które predysponują go do pracy z ludźmi.
• Pierwotna użytkowość rasy to ścisła współpraca z człowiekiem, ciągły z nim kontakt, brak agresji wobec ludzi
• Uwielbiają człowieka i pragną jego towarzystwa bardziej niż towarzystwa innych psów
• Są wybitnie inteligentne, posłuszne, chętne do nauki i wykonywania poleceń
• Są ciekawie umaszczone, niewielkie, wzbudzają sympatię i zaufanie u osób, które boją się dużych psów
• Są śmiałe, doskonale przystosowują się do warunków w których żyją (i pracują), wykonują zadania zawsze z pasją i ochotą
• Są łakomczuchami, co ułatwia układanie :)
Oczywiście spośród Jacków mniej można wyselekcjonować psów terapeutów niż spośród np.: retrieverów, bo jednak instynkt łowiecki u russell’kow jest często silniejszy i gonienie i obszczekiwanie, nawet przy jednoczesnej dużej sympatii do obcych, dyskwalifikuje psa jako terapeutę. Nie wiadomo ile spośród jacków można wyselekcjonować na psich terapeutów, może czas zacząć?
Anna
Wortal PSY24.PL