Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL jest organizacją pożytku publicznego, angażuje się w działania mające na celu szeroko rozumianą pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Od ponad 5 lat zajmuje się wspieraniem i rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci prowadząc w szkołach i placówkach specjalnych terapie kontaktową z udziałem psów terapeutów. Obecnie Fundacja ma pod swoją opieką 400 dzieci, a ich liczba ciągle rośnie. Co więcej, wolontariusze oraz pracownicy Fundacji prowadzą nieodpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców - "Bajkoterpia" , "Radosne igraszki" oraz "Dogoterapia". Dzięki tym zajęciom, rodzice nie tylko mają możliwość systematycznie przyprowadzać swoje pociechy na zajęcia, ale również nauczyć się jak pracować z dziećmi w domu.    

Poza zajęciami z dziećmi, Fundacja PRZYJACIEL dwa razy do roku organizuje turnusy rehabilitacyjno-terapeutyczne. Trwają one dwa tygodnie każdy i odbywają się zamiennie w górach oraz nad morzem.

Fundacja Przyjaciel opracowała pierwszy i w pełni autorski program edukacyjno-terapeutyczny pt. "Lekcja na 4 łapach" dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. W ramach programu odbyły się spotkania dla blisko 2000 dzieci, na których przekazano im wiedzę na temat relacji, jakie łączą człowieka z psami, i co robić, aby je we właściwy sposób pielęgnować.
Fundacja ma na swoim koncie organizację dwóch wernisaży fotograficznych pt." Matki - Ty jesteś światłem świata" oraz "Przyjaciele - jak rodzi się więź", których autorem jest Marek Zawadka - fotograf dokumentujący poczynania Fundacji od samego początku jej działalności oraz event artystyczno-integracyjny pt. "Dzieci po to są, by kochać je”, podczas którego obok zabaw dla wszystkich dzieci - niepełnosprawnych i zdrowych- odbył się wernisaż fotograficzny. Piękne zdjęcia, których autorami byli znani fotograficy: Anna Bedyńska, Filip Miller, Piotr Sadurski, Maciej Niesłony/Wojtek Wieteska oraz Marek Zawadka przedstawiały pięciu niezwykłych bohaterów - podopiecznych Fundacji.

Organizacja prowadzi również działalność wydawniczą. Opublikowała kilka książek na temat dogoterapii i nie tylko. „Pies terapeuta i przyjaciel rodziny”, „Czy zwierzęta potrafią leczyć” to bezpłatne publikacje wydane dzięki dofinansowaniu ze środków PFRONu cieszące się ogromnym powodzeniem. Ponadto Fundacja regularnie wydaje Dwumiesięcznik Przyjaciel, skierowany do rodziców dzieci z wyzwaniami rozwojowymi o zasięgu ogólnopolskim.

www.przyjaciel.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie