Fundacja Ama Canem

Fundacja "Ama Canem" (z łac. "Kochaj psa") formalnie została zarejestrowana w dniu 05.09.2003r., ale swoją działalność prowadzi już od roku 2002. Nasza Fundacja powstała w celu prowadzenia zajęć dogoterapii jako działań wspierających terapię osób niepełnosprawnych. Pomagamy w tworzeniu właściwych relacji między człowiekiem i zwierzęciem. Niesiemy radość poprzez kontakty zwierzętami.

Praca w Fundacji opiera się na wolontariacie. Większość pracujących w Fundacji wolontariuszy to jednocześnie przewodnicy psów. Obecnie pracuje u nas 50 wolontariuszy - są wśród nich terapeuci, lekarze, studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych, strażacy, oraz inne osoby, które chcą nam pomagać i doskonale wiedzą jak to robić.

Obecnie pracujemy z 21 psami. Są wśród nich golden retrievery, flat coated retriever, labrador retriever, dog de bordeaux, mops, berneński pies pasterski, west hinghland white terrier,cocker spaniel angielski, siberian husky. Działamy w wielu łódzkich placówkach. W ośrodkach tych prowadzimy zajęcia dla osób z różnymi rodzajami schorzeń (autyzm, mutyzm, Zespół Downa, MPD, ADHD, upośledzenia umysłowe, zaburzenia słuchu i mowy). W spotkaniach z naszymi psami zawsze uczestniczy terapeuta oraz pies z przewodnikiem. Zajęcia odbywają się w zależności od potrzeb i możliwości indywidualnie lub w małych grupach, a program zajęć dostosowany jest do potrzeb i możliwości każdej osoby.

Dla dzieci zdrowych z przedszkoli, szkół i świetlic przygotowaliśmy cykl spotkań w ramach socjoterapii i zajęć dydaktycznych. W zależności od rodzaju placówki prowadzimy pogadanki na temat relacji człowiek - zwierzę, przybliżamy pracę naszych wolontariuszy i psów. Przeprowadzamy zajęcia mające na celu poznanie psa jako przyjaciela, powiernika, towarzysza zabaw, uświadomienie odpowiedzialności wynikającej z posiadania psa, naukę podstawowych zasad układania psa i opiekowania się nim, poznanie historii psa i ras, budowanie pozytywnego stosunku do zwierząt, przełamywanie lęków jak również naukę zachowania w przypadku ataku ze strony psa.

Zajęcia prowadzone dla osób starszych mają przede wszystkim charakter oddziaływań psychoterapeutycznych.

Psy pracujące w naszej Fundacji przechodzą najpierw kwalifikacyjne testy psychologiczne, a po ich pozytywnym wyniku są przygotowywane przez trenerów i opiekunów do pracy w ośrodkach. Następnie odbywają cykliczne szkolenia, sprawdziany oraz badania lekarskie.

zapraszamy na stronę fundacji: http://www.dogoterapia.org.pl/

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie