Zdrowy sen psa, czyli ile i jak powinien spać pies?

Fot. 1. Budowanie zdrowych nawyków snu psa ma zbawienny wpływ na jego zdrowie.

Psy uwielbiają spać! Sen nie tylko pozwala im nabrać siły na długie spacery i psie figle, ale przede wszystkim pozwala zachować zdrowie. Każdy właściciel powinien zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi odpowiednią dawkę ruchu, w miarę możliwości zorganizować stały rytm doby oraz stworzyć własny kącik do spania z przytulnym legowiskiem dla psa.

Ile powinien spać pies?

Nie ma jednego wzorca, który określałby ile czasu w ciągu doby powinny spać psy. W tej kwestii nawyki naszych czworonogów zależą od rasy psa, wieku zwierzęcia, a także aktywności, które podejmuje na co dzień. Przedstawiciele dużych ras z reguły śpią więcej niż mniejsze psy. Z drugiej strony należy pamiętać, że szczenięta potrzebują więcej snu niż psy dorosłe. Kiedy nasz czworonożny przyjaciel staje się seniorem również zmieniają się jego zwyczaje związane ze snem. Starsze psy z reguły śpią więcej, ale czas ten dzieli się w ciągu doby na kilka krótszych cykli. Określając ramy czasowe snu u psów przyjmuje się, że: Dorosłe psy śpią około 12-14 godzin w trakcie doby. Szczenięta oraz psi seniorzy mogą przespać nawet do 18-19 godzin w ciągu doby. Z kolei rozkład snu, odpoczynku i aktywności psa w trakcie doby prezentuje się następująco: Psy potrafią spać około 50% całego dnia Około 30% czasu w ciągu doby psy spędzają na odpoczynku Około 20% z całego dnia psy są aktywne

Sen a aktywność fizyczna psa

Kluczowym czynnikiem regulującym prawidłowy sen psa jest aktywność ruchowa. Musimy pamiętać, że przyjaźń pomiędzy psem a człowiekiem narodziła się tysiące lat temu podczas wspólnej pracy przy gospodarstwie czy w trakcie wspólnych polowań. W wyniku postępującej urbanizacji wspólnie z naszymi czworonogami zaczęliśmy prowadzić siedzący tryb życia. I tak jak my nie jesteśmy stworzeni do spędzania przeważającej części doby za biurkiem, za kierownicą samochodu czy na kanapie przed telewizorem, także psy nie są biologicznie predysponowane do biernego trybu życia. Czworonogi, które są mało aktywne mogą cierpieć na zaburzenia snu, a nawet bezsenność. To z kolei niesie za sobą poważne konsekwencje. Odpowiednia ilość i jakość snu pozwala psom na zredukowanie hormonów stresu takich jak adrenalina i kortyzol. Kiedy nasz czworonożny przyjaciel cierpi z powodów zaburzeń snu, w jego organizmie może dojść do natężenia poziomu hormonów stresu, co będzie miało negatywny wpływ na jego zdrowie, a także zachowanie. Jeśli pies narażony jest na długotrwałe działanie hormonów stresu może to u niego doprowadzić do nasilenia zachowań agresywnych. Z drugiej strony podczas snu uwalniany jest bardzo ważny neurohormon - melatonina, odpowiedzialny za odporność organizmu.

Faza głęboka (REM) snu u psa

Badania wykazały, że u psów, podobnie jak u ludzi, możemy wyróżnić fazy snu. Z tą różnicą, że podczas snu psa możemy wyróżnić dwie fazy: SWS (ang. slow wave sleep) - wczesna faza snu - zasypiania, podczas której mózg zaczyna wolniej funkcjonować, ale ciało dalej jest pobudzone. REM (ang. rapid eye movement) - faza głęboka snu, w czasie której możemy zaobserwować szybkie ruchy gałek ocznych pod powiekami psa oraz drżenie ciała naszego czworonoga, a także usłyszeć odgłosy wydawane przez psa. Szacuje się, że człowiek przesypia 25% czasu w fazie REM, a w przypadku psa faza głęboka trwa zaledwie 10-12% całego cyklu snu. Mając na uwadze, że to właśnie faza REM odpowiada za efektywną regenerację organizmu, warto zadbać, aby nasi czworonożni przyjaciele mieli optymalne warunki do zdrowego snu z pełnym cyklem fazy głębokiej.

Zdrowe nawyki psa

Zaburzenia snu w fazie REM mają negatywny wpływ na zdrowie psa, a w skrajnych przypadkach mogą skutkować skróceniem życia czworonoga. Budowanie zdrowych nawyków snu psa to jedna z podstawowych metod leczenia zaburzeń behawioralnych. Ma to ogromne znaczenie zarówno w przypadku zachowań reaktywnych, czyli intensywnego reagowania na bodźce wywołujące emocje, jak i zachowań agresywnych. Zapewnij psu aktywność ruchową w trakcie dnia, ale wieczorem wprowadź atmosferę spokoju i wyciszenia. Zmęczony pies to szczęśliwy pies, który łatwiej zaśnie w nocy. Jednak starajmy się unikać nadmiernego pobudzenia psa na krótko przed zaśnięciem. Ustal harmonogram psiego dnia. Stałe godziny snu, spacerów, zabawy i karmienia będą sprzyjać wypracowaniu pożądanych nawyków czworonoga. Wyeliminuj wszystkie czynniki, które mogą przeszkadzać psu w spokojnym śnie. Hałas, nieodpowiednia temperatura czy niewygodne legowisko negatywnie wpływają na samopoczucie psa podczas snu i utrudniają przejście do fazy głębokiej. Wprowadź nocne rytuały do zasypiania: krótkie wyjście na załatwienie psiej toalety, dostarczenie ulubionej zabawki na legowisko czy nawet powtarzana przed snem komenda wprowadzą u psa poczucie ładu i bezpieczeństwa. Unikajmy spania z psem w jednym łóżku - będzie to rozwiązanie wygodniejsze i zdrowsze zarówno dla nas jak i dla naszego czworonożnego przyjaciela. Stwórz psu luksusowy kącik do spania, zorganizuj odpowiednią strefę, w której znajdzie się przytulne legowisko.

Legowisko dla psa Abigail

Nasi najlepsi przyjaciele zasługują na wszystko co najlepsze! Odwdzięczmy się za ich bezwarunkową miłość i zadbajmy, aby miały luksusowe, wygodne i przytulne łóżeczko, które zapewni im błogi sen. Legowiska Abigail spełniają najwyższe standardy jakości. Wykonane ze specjalnej pianki memorycznej (pamięciowej) idealnie dopasowują się do ciała psa, a także zapewniają stabilne podparcie. Materiał, z którego zostało wykonane legowisko Abigail wykorzystywany jest w produkcji materacy. Możemy więc być pewni, że łóżeczka doskonale nadają się również dla psich seniorów, którzy mogą odczuwać problemy ortopedyczne.

Ponadto legowiska dla psów Abigail mają specjalne podwyższenie, które izoluje zimno od podłogi. Chłód posadzki może wywołać u czworonogów schorzenia stawów, a także znacząco wpłynąć na obniżenie komfortu. Zastosowanie skóry ekologicznej sprawia, że legowiska Abigail świetnie nadają się dla psich alergików. Posłania Abigail z pewnością przypadną do gustu właścicielom takich ras jak maltańczyki, yorki, shih-tzu, których cechą charakterystyczną jest delikatny włos. Materiał skutecznie zapobiega kołtunieniu się i niszczeniu włosów naszych czworonożnych przyjaciół.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie