Upalne lato? Pomóż je przetrwać swojemu psu! 7 dobrych rad dla właścicieli

Lato to ulubiona pora roku większości z nas, ale niekoniecznie psów. Wiele czworonogów bardzo źle znosi wysokie temperatury – pamiętajmy, że psy się nie pocą, nie mają więc tak dużej zdolności regulowania ciepłoty ciała. Kiedy nadchodzi fala upałów właściciel musi zapewnić swojemu pupilowi możliwie komfortowe warunki i zwyczajnie pomóc mu w przetrwaniu tego trudnego czasu. Jak to zrobić? Podpowiadamy 7 rozwiązań.

  1. Więcej niż 1 miska z wodą – to podstawowy sposób, o którym trzeba pamiętać. Pies musi mieć stały dostęp do chłodnej wody. Jeśli zwierzak zostaje na całe dnie sam w mieszkaniu, warto ustawić więcej niż 1 miskę. Postaw jest też w pomieszczeniu, gdzie jest najchłodniej.
  2. Zmień pory spacerów – aby uchronić psa przed silnym upałem wybierajcie się na spacer bardzo wcześnie rano (nawet przed 6) i późnym wieczorem, gdy temperatura już spada do znośnego poziomu. Koniecznie unikaj spacerów w południe i między 12 a 16, bo wtedy jest najgoręcej. To niebezpieczne także dla Ciebie.
  3. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie – nawet na 5 minut! Samochód w upalny dzień momentalnie się nagrzewa i temperatura może w nim wzrosnąć nawet do 50 stopni. Wystarczy, że pies spędzi w takich warunkach kilka minut, a może doznać udaru, skrajnie się odwodnić i umrzeć.
  4. Zmień miejsce na legowisko – w czasie upałów pies powinien przebywać w najchłodniejszym pomieszczeniu. Zwykle jest to łazienka lub kuchnia. Przeniesienie legowiska w takie miejsce pomoże zwierzakowi przetrwać upały – będzie po prostu spać. Jeśli jednak pies woli leżeć na zimnych płytkach (co zrozumiałe), to mu tego nie zabraniaj.
  5. Czesz psa – usuwając wyliniałą sierść dbasz o dobrą wentylację w obrębie psiej skóry. Pamiętaj jednak, aby nie fundować pupilowi wizyty w salonie groomerskim i mocnego skrócenia sierści. Choć może to brzmieć dziwnie, to gruba sierść bardzo dobrze izoluje od wysokiej temperatury.
  6. Podawaj mokrą karmę – w czasie upałów pies na pewno będzie mieć mniejszy apetyt. Aby zachęcić go do jedzenia warto przejść na mokrą, bardziej smakowitą karmę. Przynosi to jeszcze jedną korzyść: pies przy okazji jedzenia uzupełni płyny.
  7. Nie zmuszaj psa do aktywności – jeśli pies ma ochotę przez cały dzień leżeć na płytkach w kuchni, to niech tak robi. Zmuszanie go do długich spacerów, zabawy czy tym bardziej agility nie ma sensu – poczekaj na koniec upałów. Wyobraź sobie, że ktoś każe Ci biegać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Nic przyjemnego, prawda?

Stosując się do tych zasad pomożesz swojemu pupilowi przetrwać upały w dobrej kondycji. Miej świadomość, że to dla niego naprawdę duże wyzwanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie