Strzyżenie sierści psa lub kota - jaką maszynkę wybrać?

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym zwierząt domowych, jest strzyżenie ich sierści. Do tego będziesz potrzebować nożyczek trymera oraz maszynki. Niestety nieodpowiednia decyzja co do któregoś z powyższych sprzętów, może zakończyć się zniszczeniem sierści - szczególnie tyczy się to maszynek. Co zrobić, aby samodzielne strzyżenie sierści psa lub kota odbywało się jak w salonie groomerskim?

Krok pierwszy: przygotowanie sierści przed strzyżeniem

Zanim sięgniesz po sprzęt do strzyżenia sierści psa lub kota, musisz najpierw ją dobrze przygotować. Należy ją przede wszystkim dobrze wyczyścić oraz rozczesać. Warto tutaj zastosować specjalne preparaty zmiękczające sierść.

Krok drugi: wybieramy sprzęt do strzyżenia sierści

Strzyżenie zwierząt nie może odbywać się za pomocą maszynki przeznaczonej dla ludzi. Może to bowiem prowadzić do okaleczenia zwierzęcia lub spalenia maszynki. Nie oznacz to jednak, że musisz od razu kupować maszynkę wartą kilka tysięcy złotych. Dobrej jakości maszynki do strzyżenia sierści psów lub kotów dostępne są w sprawdzonych hurtowniach już za kilkaset złotych. Zwracaj uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego sprzęt został wykonany, moc maszynki oraz jej głośność pracy.

Krok trzeci: maszynka do strzyżenia dla psa lub kota

Maszynkę musisz dopasować do wymagań swojego pupila. Jeśli jest dość nerwowy, największą uwagę zwróć na to, by maszynka pracowała cicho. To samo tyczy się szczeniaków, które są zwykle płochliwe i boją się podobnych dźwięków. Dobrą maszynkę możesz kupić już za 500 zł. Urządzenie o takiej wartości może być nawet profesjonalne - zwróć uwagę, czy taka informacja znajduje się w opisie maszynki.

Krok czwarty: wybieramy długość ostrzy maszynki dla psa lub kota

To, jaką długość będą miały ostrza, powinno być uzależnione od rodzaju sierści zwierzęcia. Dla włosów cienkich lub delikatnych, wybierz ostrza dłuższe (np. dla yorków zaleca się długość 9-16 mm). Takie ostrza będą też odpowiednie dla psów o różowej skórze lub tych, należących do ras dużych i olbrzymich. Analogicznie jest w przypadku kotów - długie ostrza będą odpowiednie dla ras długowłosych (np. maine coon).

Ostrza krótkie natomiast są przeznaczone dla zwierząt, których włos jest gęsty i puchaty. Tutaj wystarczy długość nawet 3-6 mm.

Krok piąty: rodzaj ostrzy w maszynce do strzyżenia sierści

Obecnie coraz częściej groomerzy używają ostrzy zwykłych (metalowych) lub takich, które posiadają ceramiczną prowadnicę. Klasyczne noże wykorzystywane w ostrzach, posiadają igły jednakowej długości. Tego typu ostrza są bezpieczne dla psa lub kota. Trudniej wykonuje się zabieg strzyżenia ostrzami degażowymi. Tego typu ostrza nadają się do strzyżenia mocno sfilcowanej sierści, gdy musimy się przez nią przebić. Ich igły mają zróżnicowaną długość, przez co łatwiej o skaleczenie zwierzęcia, dlatego lepiej w takiej sytuacji powierzyć zwierzę fachowcom.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie