Pies w butach? Czy to dobry pomysł?

Ten wpis zaczniemy od kategorycznego stwierdzenia: pies nie potrzebuje butów i doskonale sobie bez nich poradzi nawet zimą. Problem w tym, że mówimy tutaj o psach od szczeniaka żyjących na dworze, a także o przedstawicielach ras pierwotnych. Zupełnie inaczej jest z popularnymi kanapowcami, rasami stworzony tylko po to, aby ładnie wyglądały oraz z psami, które większość czasu spędzają w cieplarnianych warunkach. W takiej sytuacji zakup butów dla psa nie jest wcale złym pomysłem.

Kiedy warto pomyśleć o butach dla psa?

Jeśli Twój pupil jest wyjątkowo mało odporny na niskie temperatury, to nie ma sensu męczyć go spacerowaniem po mrozie bez specjalnych psich ochraniaczy. Dokładnie tak samo jest w sytuacji, gdy pies ma skaleczoną łapę i trzeba ją chronić przed brudem oraz solą. Wówczas obuwie jest wręcz niezbędne.

Czy każdy pies potrzebuje obuwia na zimę?

Nie każdy – większości pupili jest ono całkowicie zbyteczne. Naukowcy już dawno udowodnili, że psia łapa wykazuje wyjątkową odporność na zimno. Jest to zasługa gęsto rozmieszczonych żył i tętnic. Dzięki temu ciepła krew szybciej dociera do łap, w efekcie czego pies nie odczuwa chłodu i może bez problemu biegać po mroźnym podłożu.

Pamiętajmy jednak, że zima to nie tylko niskie temperatury, ale także sól i śmieci. Dlatego decyzję o tym, czy kupić psu obuwie, należy podjąć indywidualnie obserwując zachowania pupila. W przypadku bardzo wrażliwych czworonogów taki zakup może być bardzo pomocny.

Jeśli nie buty, to co?

W przypadku, gdy właściciel nie zdecyduje się kupić psich butów, należy skrupulatnie dbać o czystość łap pupila. Po każdym zimowym spacerze trzeba dokładnie obejrzeć łapy, wyczyścić je miękką szczotką, aby wymieść resztki soli, piasku i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu dbamy nie tylko o komfort pupila, ale także porządek w domu.

Ważne!

Jeśli pies skaleczy się w łapę, zimowe spacery należy ograniczyć do minimum – sól z chodników powodowałaby nieznośny ból. Alternatywą jest właśnie zakup obuwia.

Jakie buty kupić?

Wybór jest ogromny – na rynku znajdziemy buty miękkie, na grubszej podeszwie, a nawet trekkingowe dla psów chodzących po górach. Ważne jest, aby przed zakupem przymierzyć obuwie pupilowi i mieć pewność, że nie będzie się ono zsuwać podczas chodzenia.

Pamiętaj, że psu na początku może być bardzo trudno przyzwyczaić się do butów na łapach. Dlatego o ich zakupie trzeba pomyśleć jeszcze przed zimą, aby mieć dość czasu na treningi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie