Pchły – uciążliwy psi problem

Twój pies ma zapewnione cieplarniane warunki, jest zawsze zadbany, a więc wydaje Ci się, że nie ma możliwości, aby zaatakowały go pchły? To tylko ułuda! Pies może zarazić się pchłami podczas krótkiego spaceru – wystarczy, że będzie mieć chwilowy kontakt z nosicielem (innym osobnikiem) i problem gotowy. Jak rozpoznać, że pupil ma pchły, a przede wszystkim – jak mu pomóc? Przeczytaj.

Objawy pcheł u psa

Typowym objawem jest notoryczne i intensywne drapanie się psa po całym ciele. Niektóre zwierzaki potrafią nawet się gryźć, aby tylko ograniczyć męczące swędzenie. Z czasem takie zachowanie doprowadzi do poważnych konsekwencji, bo w sierści psa pojawią się wyłysiałe placki. Skóra w tych miejscach może być bardzo podrażniona, a dalsze drapanie i gryzienie spowoduje wystąpienie stanu zapalnego oraz – to już skrajna sytuacja – zakażenia bakteryjnego.

Objawem pcheł u psa jest też nerwowe zachowanie pupila. Zwierzak może stać się apatyczny, unikać kontaktu z człowiekiem, odmawiać jedzenia. Wówczas warto jak najszybciej przeprowadzić test na obecność odchodów pcheł w sierści psa (do kupienia w każdym sklepie zoologicznym). Możesz też przeczesać sierść pupila i sprawdzić, czy na grzebieniu nie pojawiają się czarne kropki – to jaja pasożyta.

Co robić?

Najlepiej zacząć od porządnej kąpieli z użyciem szamponu przeciwko pchłom. Następnie należy bardzo dokładnie wyszczotkować psią sierść, wysuszyć i nanieść na nią preparat w kropelkach, który zawiera substancje zabijające i odstraszające pasożyty. Alternatywą jest kupienie psu specjalnej obroży przeciwko pchłom – jej skuteczność jest jednak niższa niż kropli.

Niezbędnym etapem walki z pchłami jest wygotowanie wszystkich przedmiotów, z którymi miał kontakt pies: legowiska, kocyka, poduszki, gumowych zabawek. Dla pewności warto wyprać pościele, umyć na mokro dywan i bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie. Nie zaszkodzi częstsze odkurzanie podłóg.

Jeśli w wyniku ataku pcheł pies cierpi na jakieś schorzenia skórne (ubytki w sierści, ropnie, otwarte ranny, zaczerwienia), to trzeba się z nim zgłosić do weterynarza. Zwykle wystarczy stosowanie maści i usunięcie źródła problemu, aby po kilku tygodniach sytuacja dermatologiczna wróciła do normy.

Prewencja

Aby ograniczyć ryzyko, że pies ponownie złapie pchły, przede wszystkim zadbaj o jego kondycję. Zdrowe, silne osobniki są rzadziej atakowane przez pasożyty. Dodatkowo pamiętaj o regularnym praniu tkanin, z którymi zwierzę ma kontakt. Niezbędne jest dbanie o porządek w całym mieszkaniu, codzienne szczotkowanie sierści pupila, a także odrobaczanie psa zgodnie z harmonogramem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie