Nieproszeni goście, czyli jak zabezpieczyć psa przed pchłami i kleszczami?

Praktycznie każdy pies jest narażony na kontakt z pasożytami. Najbardziej niebezpieczne są pchły i kleszcze, które mogą przenosić groźne choroby i skutecznie odbierają zwierzakowi radość życia. Dlatego odpowiedzialny właściciel powinien zrobić wszystko, aby zabezpieczyć swojego pupila przed pasożytami, a jeśli to się nie uda, pomóc psu w pozbyciu się nieproszonych gości. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Pchły – klasyczny psi problem

Pies może zostać zaatakowany przez pchły w praktycznie dowolnej sytuacji. Te pasożyty niezwykle sprawnie przenoszą się z jednego żywiciela na drugiego, dlatego wystarczy, że pupil będzie mieć chwilowy kontakt z nosicielem, a problem gotowy. Pchły mogą też bytować w domach, piwnicach, garażach i innych pomieszczeniach, w których nie dba się o porządek.

Objawy zaatakowania przez pchły są łatwe do rozpoznania. Pies zaczyna się uporczywie drapać, a nawet podgryzać. Robi to niemal bez przerwy. Jeśli właściciel nie zareaguje w porę, mogą pojawić się wyraźne ubytki w sierści zwierzęcia oraz stany zapalne.

Warto wiedzieć

Aby mieć 100% pewność, że nietypowe zachowanie psa ma związek z pchłami, warto wykonać test   na obecność pchlich odchodów w sierści pupila. W tym celu trzeba bardzo dokładnie przeczesać sierść psa w poszukiwaniu czarnych punkcików. Samą pchłę namierzyć jest bardzo trudno.

Najpoważniejsze skutki obecności pcheł w psiej sierści to:

  • Alergiczne pchle zapalenie skóry – ślina pchły jest toksyczna, dlatego może wywołać nawet ostry stan zapalny,
  • Tasiemczyca – groźna choroba, którą trudno się diagnozuje. Objawem może być drapanie się psa w okolicach odbytu,
  • Anemia – pies zaatakowany przez pchły może stać się apatyczny, odmawiać jedzenia, unikać kontaktu z człowiekiem. To efekt skrajnego osłabienia organizmu.

Jak pozbyć się pcheł?

Jeśli pchły zdążyły już narobić szkód i pies cierpi na zapalenie skóry, należy najpierw zgłosić się do weterynarza, który wdroży skuteczne leczenie. Następnie przystępujemy do walki z pasożytami. Do wyboru jest wiele rozwiązań:

  • Szampony przeciwpchelne
  • Krople aplikowane bezpośrednio na sierść
  • Obroże nasączone środkiem przeciwpchelnym
  • Pudry
  • Aerozole

Pamiętaj!

Pcheł trzeba się pozbyć nie tylko z psiej sierści, ale też wszystkich rzeczy, z którymi zwierzę miało kontakt: z legowiska, kanapy, koca, dywanu. Profilaktycznie warto zastosować środek przeciwpchelny w całym domu i samochodzie.

Skutecznym środkiem zwalczającym pchły jest też ocet, który zabija pasożyty. Można więc zafundować pupilowi kąpiel w roztworze octu. Bardzo ważne jest jednak, aby zabezpieczyć go przed pchłami na przyszłość, a więc stosować środki odstraszające.

Kleszcze – poważne zagrożenie dla psa

Większość właścicieli sądzi, że jeśli nie zabiera psa na spacery do lasu, to w 100% chroni pupila przed kleszczami. Tymczasem to nieprawda. Groźne dla psa i człowieka są bowiem także kleszcze łąkowe, które występują w przydomowych ogrodach, na skwerach, w parkach, a nawet trawnikach przy blokach. Dlatego koniecznie trzeba kompleksowo zabezpieczyć psa przed tymi pasożytami.

Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby, przede wszystkim:

  • Boreliozę
  • Babeszjozę

Obie mogą okazać się śmiertelne dla psa, dlatego absolutnie nie wolno bagatelizować zagrożenia. Po każdym spacerze, szczególnie w okresie wiosny i lata, należy dokładnie sprawdzić skórę psa. Pomocna będzie w tym specjalna szczotka lub grzebień.

Jeśli zauważymy kleszcza, można spróbować go delikatnie wyjąć przy pomocy pęsety. Trzeba to robić bardzo ostrożnie – jeśli nie czujesz się na siłach, zgłoś się do weterynarza.

Pamiętaj!

Kleszcza trzeba usunąć w całości, a miejsce na skórze odkazić!

Objawy obecności kleszcza w psiej skórze mogą być bardzo różne. Najczęściej jest to:

  • Apatia
  • Odmawianie jedzenia
  • Unikanie kontaktu z człowiekiem
  • Podgryzanie skóry
  • Zmiana koloru moczu na bardzo ciemny (objaw babeszjozy)

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Na rynku jest zatrzęsienie specjalnych środków odstraszających kleszcze. Szczególnie popularne i skuteczne są preparaty typu spot-on, czyli aplikowane na sierść na karku – ten zabieg trzeba powtarzać raz w miesiącu. Dla pewności dobrze jest łączyć różne metody, czyli np. zafundować psu obrożę nasączoną środkiem przeciwko kleszczom.

Ważna jest również profilaktyka. W okresie zwiększonej aktywności kleszczy (komunikaty wydają służby sanitarne) lepiej jest zrezygnować ze spacerów w lesie, po łące czy w parkach. Oczywiście koniecznie trzeba też zaszczepić psa przeciwko boreliozie.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.fiprex.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie