Nie masz „pod ręką” groomera? Te zabiegi pielęgnacyjne zrobisz samodzielnie

Dbanie o psa nie sprowadza się tylko do podawania mu zbilansowanych posiłków i zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu. To także regularne wykonywanie różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Należą się one każdemu psu, niezależnie od rasy, rodzaju sierści, stopnia aktywności fizycznej etc. Wielu właścicieli zakłada, że takie zabiegi trzeba zlecać profesjonalnemu groomerowi, ale w rzeczywistości te najważniejsze śmiało można wykonać we własnym zakresie. O jakich zabiegach mowa? Sprawdź w naszym poradniku.

Wyczesywanie sierści

W przypadku psów ras długowłosych ten zabieg należy wykonywać nawet codziennie – zarówno dla wygody psa, jak i w celu utrzymania w domu względnej czystości. Jednak nawet właściciele psów krótkowłosych nie powinni zapominać o obowiązku regularnego szczotkowania pupila. Celem jest nie tylko pozbycie się martwych włosków, ale także masaż skóry i tym samym stymulowanie psiego organizmu do produkcji nawilżającego sebum.

Przycinanie pazurów

Ogromna grupa właścicieli boi się to robić samodzielnie, zlecając przycinanie pazurów czy to weterynarzowi, czy groomerowi. Tymczasem to naprawdę nic trudnego. Dla pewności warto najpierw poprosić o instruktaż kogoś, kto ma w tym doświadczenie. Przycinanie pazurów znacznie poprawia komfort psa, a także chroni podłogę i meble w mieszkaniu przed zniszczeniem. Kontrolę długości i prawidłowości wzrostu pazurów przeprowadzamy raz w tygodniu.

Czyszczenie i kontrolowanie uszu

W szczególności dotyczy to psów ras z naturalnie oklapniętymi uszami (np. basset) oraz tych, które podczas spaceru nie mogą sobie odmówić tarzania się w trawie, wskakiwania do kałuż i błotnych mazi. Uszy są często zaniedbywane przez właścicieli, co może skutkować nieprzyjemnymi dla psa chorobami. Wystarczy natomiast codziennie zajrzeć w psie uszy, usunąć nadmiar woskowiny z zewnętrznej części oraz sprawdzić, czy wewnątrz nie tworzy się jakiś stan zapalny.

Kąpiele

Kąpanie psa wielu właścicielom kojarzy się z koszmarem, zachlapaniem całej łazienki i ostrą walką o to, aby pupil nie wyskoczył z wanny czy spod prysznica. Tak być jednak wcale nie musi. Psa do kąpieli trzeba po prostu przyzwyczaić, robić to spokojnie, cały czas mówić do pupila, dobrać komfortową dla niego temperaturę wody. Pamiętajmy również, aby używać tylko szamponów przeznaczonych dla psów, ewentualnie szarego mydła. Psa nie należy też kąpać zbyt często – w przypadku czworonogów, które większą część życia spędzają w czystym mieszkaniu, w zupełności wystarczająca będzie porządna kąpiel raz na miesiąc.

Artykuł opracowany przez redakcję PSY24.PL powstał przy współpracy z http://www.lapy4.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie