Każdy pies powinien od czasu do czasu odwiedzić salon groomerski. Nawet troskliwy właściciel nie ma bowiem odpowiednich umiejętności pozwalających mu idealnie zadbać o sierść i ogólną pielęgnację pupila. W każdym dużym mieście można dosłownie przebierać w ofertach salonów groomerskich, ale pytanie – który z nich wybrać? Czy można ocenić profesjonalizm groomera jeszcze przed powierzeniem psa w jego ręce? Na szczęście można. Oto 5 szczegółów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.
- Podejście właściciela – w polskich realiach głównym groomerem w salonie jest jego właściciel, który musi łączyć funkcję pracownika z szefem. Ta druga rola wymaga od niego obsługiwania klientów i przyjmowania psów przyprowadzonych przez właścicieli. Jeśli widzisz, że właściciel działa w biegu, nie wykazuje zainteresowania stanem psa, nie pyta o żadne szczegóły dotyczące zwierzęcia, to nie jest dobry znak. Taki salon jest nastawiony wyłącznie na zysk. Właściciel i każdy zatrudniony w salonie groomer musi być pasjonatem psów, co da się wyczuć już od progu.
- Klatki – to zmora wielu salonów groomerskich. Chyba żaden właściciel ukochanego czworonoga nie chciałby, aby jego pupil po skończonym zabiegu czekał na swojego pana w ciasnej klatce. W profesjonalnych salonach jest to nie do pomyślenia. Dlatego przed oddaniem zwierzęcia poproś właściciela salonu o pokazanie zaplecza.
- Niemoralne propozycje – w niektórych salonach groomerskich nastawionych wyłącznie na zarabianie pieniędzy można się spotkać ze skrajnie nieodpowiedzialną propozycją podania wystraszonemu psu środków uspokajających lub nasennych. Żaden odpowiedzialny groomer nie weźmie na siebie takiego ryzyka, dlatego jeśli w danym salonie taka propozycja padła, jak najszybciej zabierz stamtąd swojego psa.
- Wyposażenie salonu – naprawdę nie ma niczego złego w tym, aby poprosić właściciela salonu o pokazanie pomieszczeń, w których są pielęgnowane psy. Uczciwy przedsiębiorca nie będzie mieć z tym problemu. Wówczas warto zwrócić uwagę na szczegóły, czyli czystość, stan nożyczek i trymerów, wielkość wanny do kąpania zwierząt. Jeśli wyposażenie już na pierwszy rzut oka jest bardzo zużyte, to świadczy o niskim profesjonalizmie salonu i lepiej nie ryzykować powierzenia mu swojego psa.
- Współpraca z gabinetem weterynaryjnym – rzadko się zdarza, aby groomer był jednocześnie weterynarzem, jednak bardzo dobrym sygnałem świadczącym o profesjonalizmie salonu jest informacja, że współpracuje on z konkretną lecznicą weterynaryjną. Daje to właścicielom psów poczucie bezpieczeństwa. Warto więc o to zapytać przed zapisaniem pupila na wizytę.
Do wyboru salonu groomerskiego warto się przyłożyć, bo znalezienie odpowiedniego miejsca dla pupila da właścicielowi duży komfort i pozwoli mu bez żadnych obaw powierzać psa w ręce specjalistów.