Jak ograniczyć linienie u psa – zabieg trymowania

Trymowanie pomoże nam uporać się ze zbyt dużą ilością psiej sierści w naszym domu. Na czym polega ten zabieg? Czym go wykonywać? Które rasy należy trymować? Odpowiedzi w artykule.

Czym jest trymowanie sierści?

Trymowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na usuwaniu martwej psiej sierści wraz z cebulką włosa. Jest bezbolesne i ważne dla naszego zwierzęcia, ponieważ dzięki niemu powstaje miejsce do wzrostu nowych włosów.

Zabiegu usuwania sierści najczęściej dokonuje specjalista – groomer, ale można go również wykonać samemu w domowym zaciszu. Warto wspomnieć, że dzięki regularnemu trymowaniu możemy ograniczyć linienie naszego czworonoga, przez co zaoszczędzimy czas poświęcany sprzątaniu psiej sierści np. z kanapy czy z dywanów. Dzięki trymowaniu poprawimy również wygląd oraz jakość sierści naszego pupila.

Trymowanie możemy wykonywać już od okresu szczenięcego. Dzięki temu pies w przyszłości będzie lepiej znosić zabiegi pielęgnacyjne. Eksperci zalecają usuwanie martwej sierści co 2-3 miesiące. Dlaczego w takim odstępie czasu? Szacuje się, że tyle zajmuje odrastanie podszerstka – warstwy krótkich, gęstych, miękkich włosów rosnących przy skórze.

Czym trymowanie różni się od strzyżenia?

Strzyżenie jest osobnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na skracaniu włosa. Przy strzyżeniu martwe cebulki nadal pozostają w mieszkach włosowych, przez co ograniczają wzrost nowej sierści. W przypadku trymowania usuwamy włosy w całości, również z cebulkami.

Które rasy trymować?

Trymowanie powinno dotyczyć przede wszystkim ras szorstkowłosych, ostrowłosych oraz o kombinowanej szacie, takich jak: spaniel, seter irlandzki, jamnik szorstkowłosy, pinczer, sznaucer, fox terrier, jack russell terrier, west highland white terrier, pinczer, airedale terrier.

Większość specjalistów uważa, że zabieg usuwania martwych włosów dotyczy prawie wszystkich ras – z wyłączeniem ras długowłosych, np. pudli.

Jakie są rodzaje trymowania?

Zabieg trymowania można podzielić na dwa rodzaje: trymowanie podszerstka oraz trymowanie okrywówki.

Trymowanie podszerstka

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, podszerstek to rosnący przy skórze krótki włos wewnętrzny, który blokuje wzrost włosa okrywowego. Zabieg trymowania podszerstka wykonujemy, aby ulżyć naszym pupilom zwłaszcza w miesiącach letnich, by ograniczyć ich linienie, a niekiedy także, by podkreślić ich budowę i walory.

Co ciekawe, im częściej będziemy wykonywać zabieg trymowania np. wśród sznaucerów, to włos okrywowy będzie bardziej szorstki.

Trymowanie włosa okrywowego

Trymowanie tzw. okrywówki to zabieg wykonywany u ras szorstkowłosych polegający na wyrywaniu martwych włosów, a nie tylko samego podszerstka. Musi się on odbywać bez użycia siły, ponieważ martwe włosy powinny z łatwością wysuwać się ze skóry zwierzęcia.

Dlaczego trymowanie okrywówki dotyczy tylko ras szorstkowłosych? Mimo regularnego trymowania psy szorstkowłose – np. sznaucery – nie gubią same sierści, przez co również dochodzi do blokowania wzrostu nowych włosów. Kompletny zabieg trymowania psów szorstkowłosych powinien łączyć trymowanie podszerstka oraz wyrywanie włosa okrywowego.

Czym wykonywać trymowanie?

Na początku warto wspomnieć, że sierść gotowa do trymowania powinna pozostawać nam w palcach w momencie delikatnego skubania. Przed usunięciem martwych włosów należy dokładnie wyczesać psa i przede wszystkim zadbać o to, aby na sierści nie było żadnych kołtunów.

Zabieg trymowania wykonuje się za pomocą trymera – specjalnego narzędzia składającego się rączki oraz z główki zakończonej szpikulcami.

Jakie są rodzaje trymerów?

Trymery można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej stosowane są: trymery hakowe, trymery boczne, furminatory oraz paluszki trymerskie.

  • Trymery hakowe, inaczej poprzeczne, służą do uzupełnienia zabiegu pielęgnacyjnego – usuwają podszerstek, ale można nimi również przejechać po psiej sierści przed wykonaniem właściwego trymowania. Stosując trymery hakowe, należy uważać, aby nie wyciąć zbyt dużej ilości sierści.
  • Furminatory usuwają podszerstek oraz wypadającą sierść bez uszkadzania włosa okrywowego, dzięki czemu redukują linienie. Furminatorów możemy używać bez obaw we własnym domu, ponieważ są bezpieczne dla zwierzęcia – stosuje się je tak jak klasyczne szczotki.
  • Trymery boczne składają się z drewnianej rączki oraz końcówki z ząbkami. Rozstaw oraz długość ząbków można dobrać w zależności od indywidualnych preferencji.
  • Paluszki trymerskie to gumowe nakładki, które nakładamy na palce. Z pomocą paluszków wyciągamy martwe włosy. Należy pamiętać, aby wyrywać włosy w kierunku ich wzrostu – od szyi do ogona – a włosy boczne wyciągać do dołu.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie