Alaskan malamute - pielęgnacja

Pielęgnacja alaskan malamute

Najwięcej kontrowersji budzi sierść, która u malamuta jest bardzo gęsta i obfita. Najczęściej słyszymy pytania jak często takiego psa należy czesać. Otóż malamut nie wymaga codziennego szczotkowania aby wyglądał efektownie. W zupełności wystarcza wyczesanie go raz na dwa tygodnie. Usuwamy wtedy niewielką zazwyczaj ilość martwego włosa.

Malamuty linieją zwykle dwa razy w roku i wtedy należy czesać je codziennie. Linienie zaczyna się od wytracania wełnistego podszerstka, który musimy dokładnie usunąć za pomocą specjalnej szczotki (do nabycia w sklepach zoologicznych lub w stoiskach handlowych na wystawach psów). Po ok. 1-2 tygodniach zaczyna wypadać włos okrywowy, który również musimy usunąć. Wyczesując włos okrywowy możemy zauważyć już odrastający podszerstek. Całkowity okres wymiany włosa od momentu wypadnięcia podszerstka do całkowitego zarośnięcia nowym włosem powinien trwać ok. 1,5 miesiąca.

Najbardziej uciążliwa jest faza wypadania sierści. Zwłaszcza jeśli pies mieszka w domu. Włosy można wtedy znaleźć dosłownie wszędzie. Jedynym pocieszeniem jest to, że sierść malamuta można dość łatwo usunąć odkurzaczem lub wilgotną gąbką. Nie ma ona tendencji do wbijania się w tapicerkę, dywan czy ubranie jak sierść psów krótkowłosych. Jednakże mając jakiegokolwiek psa musimy się do obecności włosów po prostu przyzwyczaić

Jak często kąpać malamuta? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Po prostu wtedy gdy jest brudny. Podobnie jest z czyszczeniem uszu. Robimy to bardzo ostrożnie patyczkiem z watą nasączoną wodą z mydłem uważając, aby nie uszkodzić wewnetrznej części ucha oraz aby do środka nie dostała się woda. Jeśli mamy podejrzenie, że wydzielina uszna zalega głębiej lepiej udajmy się z psem do weterynarza. Zazwyczaj nie ma potrzeby przycinania pazurów malamutowi. Jeśli pies ma zapewnioną odpowiednią dzienną dawkę ruchu pazury zcierają się same.

Ważnym elementem pielęgnacji psa jest dbałość o jego zęby. Jeśli pies jest żywiony suchą karmą kamień nazębny osadza się znacznie wolniej. Niektóre suche karmy zawierają składniki chroniące dziąsła i zęby. Jeśli na zębach psa zauważymy żółtawy nalot powinniśmy je wyczyścić specjalną pastą (do nabycia w sklepach zoologicznych). Zęby psa czyścimy szczoteczką lub kawałkiem gazy nawiniętej na palec. "Psie" pasty do zebów mają różne smaki (np wołowiny, boczku, wątróbki itp.) toteż psy zwykle tak bardzo nie protestują przy czyszczeniu zębów. Odpowiednia higiena zębów zapobiega osadzaniu kamienia, a w konsekwencji chorobom dziąseł i przyzębia. Jak widać pielęgnacja malamuta niewiele różni się od pielegnacji każdego innego psa.

Ewa Janicka
hodowla Appalachian
www.malamuty.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie