Jeżeli przejeżdżający samochód potrącił naszego psa nie powinniśmy od razu brać go na ręce, ponieważ nie wiemy, które części ciała zwierzęcia uległy uszkodzeniu podczas uderzenia a podnosząc go możemy przyczynić się do pogłębienia urazu.
Powinniśmy natomiast maksymalnie opanować własne nerwy a czynność podnoszenia i przenoszenia zranionego zwierzęcia wykonać spokojnie i bezpiecznie dla jego życia i zdrowia. Należy również wziąć po uwagę, że będące w szoku zwierzę może wykazywać agresję nawet w stosunku do swojego najlepszego opiekuna. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zranieniem, zakładamy psu, o ile to możliwe, kaganiec. Proszę pamiętać, że szok wywołany uderzeniem może być na tyle duży, iż okaleczone zwierzę mimo np. złamań, samo się podniesie i będzie próbowało uciekać. W takim przypadku właściciel powinien starać się zatrzymać psa i go uspokoić.
Jeżeli po uderzeniu zwierzę pozostaje w przymusowej pozycji leżącej, należy podejrzewać, iż doszło do poważnych uszkodzeń np. kręgosłupa, miednicy itp. W takim przypadku należy zachować maksymalną ostrożność przy podnoszeniu i przenoszeniu rannego psa na uprzednio przygotowany koc.
Jeżeli to możliwe prosimy o pomoc kogoś, kto znajduje się w pobliżu nas. Jedna z ratujących osób trzyma głowę zwierzęcia, druga klatkę piersiową i brzuch, trzecia miednicę. Po ułożeniu psa na kocu dwie osoby napinają koc, trzecia zaś podtrzymuje od dołu klatkę piersiową i brzuch. W ten sposób bezpiecznie przenosimy psa do samochodu, przykrywamy kocem i niezwłocznie udajemy się do najbliższej dyżurującej lecznicy weterynaryjnej.
baronek
http://www.naszemiasto.wp.pl/pies/