Zapalenie spojówek u psa – jak leczyć?

To problem doskonale znany wielu właścicielom. Zapalenie spojówek u psa jest powszechnym schorzeniem, dość łatwym w leczeniu, ale mogącym przynieść poważniejsze konsekwencje. Dlatego tak ważne jest obserwowanie oczu psa i szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany.

Objawy zapalenia spojówek u psa

Pierwszym, łatwym do zaobserwowania objawem, jest wyciek z oczu psa. Wydzielina ma śluzowy wygląd i gromadzi się pod powieką, przypominając poranne tzw. śpiochy. W kolejnym etapie pojawia się zaczerwienienie i przekrwienie oczu. Z czasem tworzy się opuchlizna, mogą także wystąpić charakterystyczne grudki.

Wraz z postępem zapalenia pies zaczyna coraz intensywniej pocierać oczy. Początkowo robi to łapą, później natomiast ma tendencję do pocierania pyskiem i głową o różne przedmioty. W efekcie możliwe jest nawet powstanie wyłysiałych miejsc wokół oczu. Kolejnym objawem jest mrużenie powiek.

Warto wiedzieć

U niektórych psów swędzenie może przechodzić w ból, który zwierzę może manifestować piszczeniem.

Przyczyny zapalenia spojówek

Lista potencjalnych przyczyn jest dość długa. Najczęściej wina leży po stronie:

  • alergii
  • infekcji wirusowych, szczególnie nosówki
  • grzybicy
  • podwinięcia powieki
  • dwurzędowości rzęs
  • urazu mechanicznego

Warto wiedzieć

Niektóre rasy psów mają szczególną tendencję do przewlekłego zapalenia spojówek, co wynika z charakterystycznego ukształtowania fałdów nosowych. Takie rasy to np. bokser, buldog czy pekińczyk.

Bardzo częstą przyczyną zapalenia spojówek u psów jest niedrożność dróg łzowych oraz przebywanie w trudnych warunkach środowiskowych, gdy oczy psa są narażone na zapylenie.

Leczenie zapalenia spojówek

Przebieg leczenia jest uzależniony od przyczyny schorzenia. Weterynarz zawsze na początek szuka ciała obcego, które mogło zatamować drogi łzowe. Lekarze przepisuje też krople do oczu, które mają uzupełnić niedobór filmu łzowego.

W bardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne bywa wdrożenie leczenia antybiotykowego lub sterydowego. Przydają się również ciepłe okłady na bazie maści ziołowych.

U wspomnianych ras psów zapalenie spojówek ma charakter nawrotowy – pomóc może wówczas tylko zabieg chirurgicznego skorygowania powieki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie