Nowotwór to najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci psa. Nie da się go w żaden sposób przewidzieć, a profilaktyka jest bardzo ograniczona. Wcześnie wykryty nowotwór daje sporą szansę na wyleczenie psa. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie i dokładnie obserwować swojego pupila. Pies swoim zachowaniem i wyglądem może zdradzić, że w jego organizmie rozwija się rak. Oto 8 najbardziej czytelnych objawów nowotworu u psa.
- Chudnięcie – szczególnie gwałtowne, które postępuje praktycznie z tygodnia na tydzień. Tak szybka utrata wagi zawsze świadczy o tym, że z psem dzieje się coś złego. Czy to nowotwór? Trudno orzec, ale nie można tego objawu bagatelizować.
- Powtarzające się wymioty i biegunki – jeśli właściciel wie, że pies nie jadł nic nadzwyczajnego, to oba objawy są niepokojące. Mogą świadczyć m.in. o rozwoju nowotworu układu pokarmowego.
- Guzy – chyba najbardziej klasyczne objawy nowotworu. Jeśli na ciele psa pojawia się guz, a jego powierzchnia szybko się powiększa, to należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Nie każdy guz świadczy o rozwoju nowotworu złośliwego, jednak trzeba się o tym przekonać na drodze badań.
- Kulawizna – jeśli pies, szczególnie młody, zaczyna kuleć, to może to świadczyć o wielu chorobach. Jednak zdarza się, że jest to objaw nowotworu kości – koniecznie trzeba to sprawdzić poprzez badanie RTG.
- Powiększony brzuch – bardzo niepokojący objaw, który niestety z reguły zwiastuje rozwój nowotworu w postaci guza. Jeśli pies dodatkowo krwawi np. z odbytu, trzeba jak najszybciej zgłosić się do weterynarza na badanie USG. Da ono odpowiedź na pytanie, czy powiększony brzuch nie ma związku z np. połknięciem ciała obcego.
- Powiększone węzły chłonne – mogą świadczyć o rozwoju chłoniaka, bardzo częstego nowotworu u psów. Węzły chłonne można wyczuć za żuchwą lub pod kolanem. Zmianę nowotworową może potwierdzić dopiero badanie histopatologiczne.
- Brzydki zapach z pyska – jeśli wcześniej się nie pojawiał, to jest niepokojący i może świadczyć o rozwoju nowotworu w obrębie jamy ustnej psa. Z drugiej jednak strony może to być objaw próchnicy lub chorób przyzębia.
- Suchy kaszel – może być oznaką nowotworu płuc, szczególnie u starszych psów (niekoniecznie mieszkających z palaczami). Warto zlecić wykonanie RTG.
Wszystkie te objawy mogą wskazywać na nowotwór, ale ostateczne potwierdzenie przypuszczeń należy do weterynarza. Nie ma sensu martwić się na zapas – najpierw należy wykonać podstawowe badania, które często wykazują obecność innej choroby niż nowotwór.