Skręt żołądka u psa

Choroba, o której pragnę opowiedzieć Państwu tym razem, należy do bardzo groźnych i śmiertelnych itylko szybka interwencja chirurgiczna jest w stanie uratować życie psa.

Kilka dni temu, w niedzielne przedpołudnie pod moją przychodnię zajechał z piskiem opon samochód. Wybiegł z niego roztrzęsiony mężczyzna. "Panie doktorze! Niech pan wsiada ze mną do samochodu. Pojedziemy do mojego domu, to kilka ulic stąd. Mój pies chyba umiera. Nie mogliśmy sobie z nim poradzić i zabrać go do pana, więc żona z nim została".

Nie namyślałem się długo, wziąłem tylko torbę lekarską i wskoczyłem do samochodu. Podczas jazdy właściciel opowiadał: "Panie doktorze, nie wiem co z nim się mogło stać. Czuł się dobrze. Zjadł śniadanie, był wesoły i radosny. Poszliśmy z żoną i psem na ogród pospacerować. Pies cały czas był z nami. Biegał za patyczkiem, tarzał się i nagle zaczął okropnie wyć, piszczeć, skręcać się z bólu. Początkowo myślałem, że skaleczył się lub skręcił sobie łapę. Wie pan! To taki duży, ciężki bernardyn, ale łapy wydają się być w porządku. Pies zrobił się natomiast taki jakby wzdęty. Nie daje się dotknąć, tylko piszczy i wyje. Niech go pan ratuje!"

Po zbadaniu zwierzęcia postawiłem wstępną diagnozę: ostry skręt żołądka. Po przewiezieniu psa do przychodni i wykonaniu zdjęcia RTG diagnoza potwierdziła się. Natychmiast przystąpiłem do wykonania operacji polegającej na przywróceniu żołądkowi właściwego położenia i odprowadzeniu gromadzących się w nim gazów. Operacja tego typu jest skrajnie trudna, zważywszy na towarzyszące skrętowi żołądka dramatyczne objawy wstrząsu. Oczywiście nie zamierzam epatować Państwa szczegółowym opisem krwawego zabiegu. Pragnę natomiast udzielić paru wskazówek, jak owego nieszczęścia uniknąć oraz jak postępować gdy już niestety nastąpi.

Po pierwsze, skręt żołądka, z reguły występuje u psów ras dużych i olbrzymich takich jak: dogi, bernardyny, rottweilery, sznaucery olbrzymie, owczarki podhalańskie, kaukaskie, niemieckie itd.

Po drugie, sprzyja chorobie sposób żywienia i tryb życia. Zwierzęta karmione obficie jeden raz dziennie, połykają do kilku litrów pokarmu. Do nieszczęścia potrzebny jest w tej sytuacji gwałtowny ruch np. tarzanie się, jak w ww. przypadku.

W wyniku działania siły bezwładności żołądek okręca się wokół własnej osi zaciskając naczynia krwionośne oraz przełyk i odźwiernik. Występuje gwałtowny ból, a w żołądku gromadzą się gazy, nie mogąc ujść na zewnątrz.

Jeśli kiedykolwiek zaobserwujecie Państwo u swojego psa wyżej opisane objawy, to nie zwlekajcie ani minuty z udaniem się do lekarza weterynarii. Psa koniecznie należy poddać operacji, gdyż w przeciwnym wypadku niedotlenione ściany żołądka łatwo pękają i zwierzę niechybnie ginie w strasznych męczarniach.

Pamiętajcie Państwo! Lepiej karmić psa częściej, a mniejszymi porcjami, niż raz dziennie, zaś po jedzeniu zabawy i tarzanie się są stanowczo zabronione.

 

autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie