Przeziębiony pies – jak mu pomóc szybko wyjść z choroby?

Poranek. Ukochany pies zamiast przybiec do sypialni i dopraszać się o pieszczoty leży na legowisku i ciężko oddycha. Co jakiś czas kichnie, prychnie i kaszlnie. Co gorsza – nawet nie ruszył ulubionej karmy. Nie ma już żadnych wątpliwości – pies jest przeziębiony. Nie jest to oczywiście żadna tragedia, ale im szybciej właściciel zareaguje, tym mniejsze będzie ryzyko groźnych powikłań.

Dlaczego psy się przeziębiają?

Z tych samych powodów, co ludzie. Pies mógł przemoknąć podczas spaceru, mogło go przewiać, mógł zbyt długo leżeć na zimnej podłodze. Zwierzęta żyjące w cieplarnianych, domowych warunkach są dużo bardziej narażone na przeziębienie.

Warto wiedzieć

Chorobę powoduje wirus przeziębienia, który przenosi się między zwierzętami – psy mogą się więc zarażać od siebie. Człowiek nie może jednak zarazić psa i odwrotnie.

Przeziębienie u psa mogą wywołać także bakterie, szczególnie gronkowce, paciorkowce i mykoplazmy.

Objawy przeziębienia

Są doskonale widoczne. Pies staje się apatyczny, traci apetyt, mniej chętnie się rusza i znacznie więcej śpi. Wyczuwalne jest podwyższenie temperatury jego ciała. Może pojawić się katar, kaszel i kichanie.

Klasycznym objawem jest niechęć do jedzenia suchej karmy, co ma związek z bólem gardła. Pies dużo częściej przełyka ślinę, można zaobserwować zapalenie spojówek czy powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie przeziębienia

Polega na łagodzeniu objawów – warto wybrać się do weterynarza, który dokładnie zbada psa i przepisze odpowiednie preparaty.

Ważne!

Psa nie leczymy ludzkimi lekami – mogą mu zaszkodzić!

Leki dla psów zawierają przede wszystkim lizynę, beta glukan i witaminy. Jeśli pupil cierpi na ból gardła można mu podać syrop prawoślazowy. W przypadku gorączki wskazane są leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe przepisane przez weterynarza.

Jeśli infekcja się przedłuża, a leczenie objawowe nie przynosi skutków, konieczne będzie ponowne skonsultowanie się z weterynarzem i wdrożenie leczenia antybiotykowego.

W trakcie leczenia konieczne jest zapewnienie psu komfortowych warunków, ciepła, ograniczenie przeciągów. Warto podawać wilgotną i podgrzaną karmę. Spacery ograniczamy do koniecznego minimum. Po około tygodniu pupil powinien wrócić do formy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie