Pies chory na nowotwór – jak pomóc mu w ostatnich chwilach życia? 5 ważnych zasad

Choroby nowotworowe należą do jednych z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów psów. Niektóre postaci nowotworu nie mogą być leczone operacyjne, szczególnie w sytuacji późnego zdiagnozowania. Wówczas właściciel musi się pogodzić z tym, że wkrótce pożegna swojego przyjaciela. Bardzo ważne jest, aby ostatnie chwile życie psa były dla niego jak najmniej bolesne. Oto 5 zasad postępowania z psem chorym na nowotwór.

  1. Opieka – psy, tak samo jak ludzie, cierpią. Choroby nowotworowe są dla nich bolesne, a zwierzę wyczuwa, że zbliża się do końca swoich dni. To powoduje u niego strach, apatię, znaczne pogorszenie kondycji. Właściciel musi odpowiednio zadbać o pupila, otoczyć go wyjątkową troską. Pies nie powinien zostawać zbyt długo sam. Ważne jest, aby stale kontrolować, czy jego stan się nie pogorszył. Należy być przygotowanym na niekontrolowane oddawanie moczu i kału, wymioty, drgawki. To nie jest przyjemny widok, ale odpowiedzialny właściciel musi trwać przy swoim psie także wtedy. Zwierzę musi mieć też zapewniony spokój.
  2. Dieta – w postępującej chorobie nowotworowej należy podawać psu zbilansowaną karmę o podwyższonej zawartości białka, a obniżonej węglowodanów, które są podstawowym składnikiem odżywczym komórek nowotworowych. Aby nie dopuścić do zbytniej utraty masy ciała konieczne jest zwiększenie dawek karmy, przy jednoczesnym zapewnieniu psu dużej ilości ruchu.
  3. Podawanie leków – przepisuje je lekarz weterynarii i koniecznie trzeba stosować się do zalecanego dawkowania. Leki hamujące rozwój nowotworu mogą niestety wpływać na pogorszenie samopoczucia zwierzęcia i trzeba być na to przygotowanym. Jeśli pies bardzo cierpi należy poprosić weterynarza o przepisanie środków przeciwbólowych.
  4. Zachęcanie do jedzenia – wraz z postępem choroby pies najpewniej straci apetyt. Trzeba wtedy interweniować i usilnie zachęcać pupila do jedzenia, aby nie dopuścić do śmierci głodowej. W skrajnych przypadkach konieczne będzie odżywianie dożylne.
  5. Stała kontrola lekarza – choć leczenie nowotworowe jest kosztowne, to obowiązkiem właściciela jest trwać przy przyjacielu do samego końca. Nie można odmawiać mu leków i specjalistycznej karmy. Wielu właścicieli posądza weterynarzy o sztuczne przedłużanie życia psa w celu uzyskania jak największych profitów. To nieprawda. Odpowiedzialny weterynarz zawsze będzie starał się pomóc zwierzęciu, jeśli tylko widzi szansę na poprawienie jakości jego życia.

W pewnym momencie choroba nowotworowa wchodzi jednak w stadium, które nie daje już żadnej nadziei nie tyle na wyleczenie, czy godne przedłużenie życia zwierzęcia. Wówczas właściciel może oddać swojemu pupilowi ostatnią przysługę i pozwolić mu odejść bez bólu i strachu. Taką decyzję zawsze trzeba jednak skonsultować z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.