Objawy „psiego Alzheimera”

Czy wiesz, że Twój pies również może zachorować na demencję? Co prawda u czworonogów nie diagnozuje się chorób takich, jak ludzki Alzheimer, ale wiadomo, że zwłaszcza starsze psy dość często miewają poważne problemy z pamięcią i logicznym rozumowaniem. Psia demencja jest bardzo kłopotliwa nie tylko dla zwierzaka, ale też całej jego rodziny, która musi być świadoma ograniczeń umysłowych swojego pupila. Jakie są objawy tzw. „psiego Alzheimera”? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Pies gubi się we własnym domu

I wygląda przy tym na wyraźnie zdezorientowanego. ma trudności ze znalezieniem podstawowych rzeczy, jak chociażby własne legowisko, miska z wodą, ulubiona zabawka. Przywoływany dość długo szuka drogi do pana. Zamknięty w pokoju czuje strach, bo nie wie, jak się z niego wydostać – nie pamięta, że za chwilę ktoś na pewno go wypuści.

Głośne zachowanie

Pies, który ma ewidentne problemy z pamięcią, jest śmiertelnie przestraszony i nie rozumie, co się wokół niego dzieje. Może to manifestować głośny, a nierzadko też agresywnym zachowaniem. Jeśli więc sąsiedzi sygnalizują, że pies przeraźliwie wyje i szczeka w czasie nieobecności właścicieli, a wcześniej nigdy tego nie robił, to nie można tego bagatelizować – to może być jeden z objawów demencji.

Załatwianie się w domu

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych, a przy tym nieprzyjemnych objawów „psiego Alzheimera”. Początkowo właściciele mogą to bagatelizować, zrzucać na karb na przykład przeziębienia, ale gdy sytuacja się powtarza, trzeba na to zareagować. Pies z demencją nie pamięta, że powinien sygnalizować potrzebę wyjścia na dwór, dlatego nie wolno go za to karać.

Brak reakcji na przywoływanie

Ten objaw można zauważyć podczas spaceru, zwłaszcza w miejscu, w którym zwyczajowo pies jest spuszczany ze smyczy, aby sobie pobiegać. Jeśli ewidentnie widać, że pupil czuje się niepewnie, a przywoływany w ogóle nie reaguje na swoje imię, to można zacząć się niepokoić.

Agresywne zachowanie

Agresja jest typowa dla psów z demencją, które w ten sposób manifestują swoje zagubienie. Instynkt podpowiada zwierzakowi, aby dla własnego bezpieczeństwa zachowywał się agresywnie, co może odstraszyć potencjalnych napastników chcących wykorzystać jego słabość. Co ważne, pies może być agresywny w stosunku do domowników, bo ich nie rozpoznaje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie