Modzele u psa: co to takiego? Czy jest się czym martwić?

Psy z natury są bardzo aktywnymi zwierzętami, co w naturalny sposób naraża je na różnego rodzaju urazy. Jeśli stan ten trwa permanentnie, na skórze pupila można zaobserwować niepokojące, zgrubiałe zmiany. Bardzo możliwe, są to modzele. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym właściwie są modzele, czy stanowią zagrożenie dla psa i co zrobić, gdy właściciel zauważy taką zmianę.

Modzele, czyli właściwie co?

Modzele to nic innego, jak bardzo charakterystyczne, zgrubiałe zmiany skórne, które najczęściej tworzą się w miejscach szczególnie narażonych na ucisk oraz inne urazy fizyczne. U psów modzele zwykle pojawiają się więc w okolicach łokci, co jest skutkiem częstego kładzenia się na twardej powierzchni, a także intensywnego eksploatowania stawów łokciowych podczas marszu i biegu.

Modzele z czasem zmieniają kolor, najczęściej na czarny. Przypominają grube strupy, co oczywiście nie wygląda estetycznie i słusznie budzi niepokój właściciela. Pies jednak nie musi się na nic uskarżać. Przynajmniej do czasu, aż w miejscu zmiany nie pojawi się stan zapalny.

Warto wiedzieć

Na modzele szczególnie narażone są psy ras dużych i olbrzymich, które dużo czasu spędzają na leżąco.

Co robić?

Gdy zauważysz modzele u swoje psa, nie panikuj. Takie zmiany same w sobie nie są groźne dla pupila. Pies może ich nawet nie zauważać i zachowywać się dokładnie tak, jak wcześniej. Oczywiście dla pewności warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni, czy przypadkiem w miejscu zmiany nie rozwija się stan zapalny – świadczy o tym nieprzyjemny zapach oraz ropna wydzielina.

Niekłopotliwe modzele wystarczy tylko natłuszczać maściami nawilżającymi, dzięki czemu modzele będą na tyle elastyczne, by nie utrudniały psu chodzenia i nie powodowały dyskomfortu podczas odpoczynku. Jeśli jednak w miejscu zmiany pojawi się stan zapalny, konieczne będzie wdrożenie leczenia antybiotykiem.

Ważne!

W skrajnym przypadku, gdy modzele są bardzo duże i skutkują tym, że pies np. wykoślawia chód czy nie może biegać, zalecane jest operacyjne usunięcie zmiany.

Gdy zauważysz modzele u Twojego psa, poza natłuszczaniem i obserwacją zmian zadbaj również o to, aby pupil kładł się na miękkiej powierzchni. Nie musi to być od razu grube legowisko, ale chociażby dywan czy wykładzina.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie