Masz czworonożnego śmierdziuszka? Nie bagatelizuj tego!

Jeśli Twój pies jest źródłem nieprzyjemnych zapachów, to nie zakładaj, że to normalne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniej podobny efekt nie występował. Brzydka woń pochodząca od psa może mieć różne przyczyny i nie zawsze pomoże częste kąpanie pupila. Sprawdź, jakie mogą być powody fetoru i w porę zareaguj na dolegliwości trapiące psa!

Zły stan uzębienia

Aby ustalić, czy brzydki zapach nie pochodzi z psiej paszczy, po prostu schyl się do pupila i pozwól mu sapnąć sobie w twarz. Czujesz fetor? Szybko umów wizytę u weterynarza, który specjalizuje się w psiej stomatologii. To może być wina kamienia nazębnego lub zapalenia dziąseł. W takiej sytuacji niezbędne będzie wdrożenie regularnego mycia psich zębów i podawanie czworonogowi przysmaków ułatwiających mu samodzielne usunięcie kamienia nazębnego.

Choroby skóry

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna przykrego zapachu emitowanego przez psa. Uważnie przyjrzyj się kondycji sierści i skóry czworonoga. Jeśli zauważysz niepokojące, brzydko pachnące zmiany, skonsultuj to z weterynarzem. Być może pupil choruje na grzybicę. Czasami w grę wchodzi zaatakowanie przez pchły. Chorób skórnych nie można bagatelizować, ponieważ ich leczenie w zaawansowanym stadium będzie dłuższe, droższe i bardziej nieprzyjemne dla zwierzaka.

Zapalenie zatok okołoodbytniczych

Nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę, że pies ma takie zatoki. Czasami mogą się w nich gromadzić zanieczyszczenia, które blokują ujścia zatok. Pies zacznie się wówczas nerwowo zachowywać. Będzie intensywnie wylizywać odbyt, szurać nim po podłodze, drapać się i oczywiście zacznie bardzo brzydko pachnieć. Zwierzę samo sobie z tym nie poradzi. Konieczna będzie interwencja weterynarza, który oczyści zatoki ze złogów.

Zapalenie przewodu słuchowego

Rzadsza, ale również prawdopodobna przyczyna problemu. Jeśli zauważysz, że przykry zapach wydobywa się z psiego ucha, a do tego pupil intensywnie drapie się w tej okolicy i bywa apatyczny, możesz podejrzewać zapalenie przewodu słuchowego. Skonsultuj się z weterynarzem. Leczenie polega na podawaniu kropli o działaniu przeciwbakteryjnym.

Zła dieta

Wspólną cechą brzydko pachnących psów jest to, że są odżywianie wyłącznie mięsem. W efekcie dochodzi do tzw. przebiałczenia, co może wywoływać choroby skóry. Dodatkowo taka dieta sprzyja zaparciom i gazom.

Pamiętaj, że jeśli pies notorycznie brzydko pachnie, nawet krótko po kąpieli, może to świadczyć o rozwoju choroby. Jak najszybciej skonsultuj się wówczas z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie