Kleszcze - leczenie, ochrona

Kleszcze to roztocze wielkości kilku mm, których samice po nassaniu się krwi mogą osiągać długość ponad 1 cm. Atakują ludzi i zwierzęta tylko w celu pobrania pokarmu, co zapewnia im przekształcenie się w kolejną formę rozwojową lub złożenie jaj przez samice.
Na obszarze Polski kleszcz wykazuje aktywność od połowy kwietnia do połowy listopada. Obserwowano także zimowe (styczeń/luty) inwazje kleszcza u psów, szczególnie w słoneczne dni, gdy temperatura powietrza wahała się w granicach 7-12 stopni.

U zwierząt towarzyszących, w tym psów i kotów, stwierdza się piroplazmozę, erlichiozę, kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę. Coraz częściej u ludzi i zwierząt pojawiają się zakażenia nowymi, dotychczas nie notowanymi na danym terenie gatunkami patogenów przenoszonymi przez kleszcze lub też są to przypadki infekcji (inwazji) wielogatunkowych. Wynika to między innymi z wielożywicielowości większości gatunków kleszczy, oraz z inwazji wielogatunkowych kleszczy u zwierząt i ludzi.

W zależności od formy rozwojowej kleszcze pojawiają się na różnej wysokości nad ziemią od 20 cm do 1.5 metra. Kleszcze przyczepiają się do spodniej części liścia i w związku z tym są niewidoczne. Spada na żywiciela i szuka najlepszego miejsca żerowania. Są to miejsca najbardziej ukrwione i mało widoczne- okolice uszu, głowy, pach i klatki piersiowej. Kleszcz zaczyna ssać krew jednocześnie wprowadzając do krwioobiegu żywiciela chorobotwórcze pierwiastki które atakują krwinki czerwone i rozmnażają się w nich. W efekcie dochodzi do zniszczenia większości czerwonych krwinek i anemii. Objawami są powiększone węzły chłonne, ból w okolicach nerek, biegunki krew w moczu, wysoka gorączka 39-5-41oC, blade spojówki, żółtaczka, osowiałości brak apetytu, apatia.

Jeżeli znajdziemy kleszcza na ciele naszego psa należy go wyciągnąć jak najprędzej. Wyciągamy kleszcza : wykręcamy go za pomocą pęsety w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie należy smarować kleszcza żadnym tłuszczem. Gdyż zanim odpadnie kleszcz będzie się dusił i wymiotując wydali do krwi żywiciela część zwartości swojego przewodu pokarmowego - zwiększając ryzyko zakażenia. Bardzo ważne jest to aby odpowiednio zabezpieczyć nasze zwierzęta poprzez środki odstraszające i zabijające kleszcze. Oto niektóre z nich:

  • Sabunol krople przeciw pchłom i kleszczom o unikalnym składzie 3 składników. Kropelki bardzo popularne i wygodne w użyciu.
    Najważniejsze ich cechy to:
    - bezpieczeństwo dla zwierząt i właścicieli,
    - eliminacja ekopasożytów (pcheł, kleszczy, wszy i wszołów na zwierzęciu).
    - przerwanie cyklu rozwojowego pcheł w otoczeniu zwierzęcia ,co daje długą ochronę.
    Zastosowanie:
    Eliminacja pcheł i kleszczy przez minimum 4 tygodnie poprzez: zabijanie i odstraszanie kleszczy
  • bardzo skuteczne krople frontline
  • obroża owadobójcza przeciw pchłom i kleszczom. Zaleca się dla psów od 6. miesiąca życia. Środek aktywny: 3,6 g diazinon (insektycyd z grupy fosforoorganicznych). Sposób użycia: po rozpakowaniu dopasować do obwodu szyi psa. Obroża jest aktywna przez 5 miesięcy.
  • bolfo obroża firmy bayer


Autor. MW

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie