Kalendarz szczepień szczeniąt. Dlaczego są takie ważne?

Szczepienie zabezpiecza psa przed potencjalnie śmiertelnymi chorobami, m.in. wścieklizną. Można je wykonać już u kilkutygodniowego szczeniaka, pamiętając o jego wcześniejszym odrobaczeniu.

Nosówka i parwowiroza – te dwa słowa spędzają sen z powiek każdemu opiekunowi szczeniaka. Nie są to jednak jedyne choroby, które zagrażają psim maluchom. Pakiet szczepień, jakie powinien otrzymać każdy szczeniak, obejmuje szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

 • nosówka,
 • parwowirus psów,
 • wścieklizna,
 • choroba Rubartha.

Szczepienie i odrobaczenie szczeniaka

Zgodnie z prawem opiekun psa ma obowiązek zaszczepić zwierzę jedynie przeciwko wściekliźnie – niezastosowanie się do tego wymogu grozi wysoką grzywną, pies nie będzie też mógł wyjechać poza granice Polski. Co natomiast z pozostałymi chorobami? W zależności od trybu i miejsca życia zwierzęcia weterynarze rekomendują wykonanie także innych szczepień, np. psa biorącego udział w wystawie warto zabezpieczyć przed tzw. kaszlem kenelowym.

Warto pamiętać, że przed szczepieniem psiego malucha należy dokładnie sprawdzić stan jego zdrowia (nie szczepi się psów chorych lub leczonych niektórymi lekami), a także odrobaczyć i (ewentualnie) pozbyć się pcheł.

Co ile szczepić psa?

Pierwsze szczepienie psa można wykonać dopiero, gdy szczeniak skończy 4. tydzień życia. Podaje mu się wówczas szczepionkę przeciwko największym wrogom młodych psów, czyli parwowirozie i nosówce. Jest to szczepionka przygotowana specjalnie dla psich niemowlaków, niedająca pełnej odporności. Kolejne szczepienia należy wykonać w określanych przez lekarza odstępach czasu, by nie obciążyć organizmu szczeniaka. W ogólnym zarysie wygląda to następująco:

 • szczeniak między 4. a 6. tygodniem życia – szczepienia przeciwko nosówce i parwowiorozie;
 • szczeniak między 8. a 9. tygodniem życia – powtórne szczepienia przeciwko nosówce i parwowiorozie oraz szczepienie przeciwko zakaźnemu zapaleniu wątroby;
 • psiak między 12. a 13. tygodniem życia – kolejne dawki szczepionek przeciwko nosówce, parwowiorozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby oraz szczepienia przeciwko adenowirusowi, parainfluenzie, leptospirozie i boreliozie;
 • szczeniak między 12. a 16. tygodniem życia – pierwsze szczepienie psa na wściekliznę, drugie szczepienie przeciwko boreliozie, kolejne dawki szczepionek przeciwko nosówce, parowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie oraz adenowirusowi.

To jednak nie wszystko, szczepienia należy bowiem powtarzać co 12 miesięcy, aż do momentu, gdy pies ukończy 3 lata. Potem dawki przypominające podaje się co kilka lat – wyjątkiem jest wścieklizna, którą szczepi się co rok.

Koszt szczepienia psa

Ile kosztuje szczepienie psa? Koszt ten nie należy do małych – sama szczepionka przeciwko wściekliźnie może kosztować nawet 80 zł. Cena szczepionek przeciwko nosówce i parwowiorozie waha się natomiast między 40 a 55 zł. Najdroższa jest szczepionka z leptospirozą – trzeba bowiem za nią zapłacić 100 zł.

Tak, harmonogram szczepień wymaga wielu wizyt w gabinecie weterynarza, w dodatku w niewielkich odstępach czasu. To spora niedogodność i równie duży wydatek, warto się na nie jednak zgodzić, by uchronić czworonożnego pupila przed poważną, niekiedy nawet śmiertelną chorobą. Zdrowy, szczęśliwy psiak to najlepsza nagroda za kilkanaście godzin poświęconych na wyprawy do weterynarza.

 

Bibliografia:

 1. Hubicz K., Kalendarz szczepień psa: szczepienia obowiązkowe i zalecane, Poradnik zdrowie, data publkacji: 19.01.2018:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zwierzeta-domowe/kalendarz-szczepien-psa-szczepienia-obowiazkowe-i-zalecane-aa-rgLR-Nen4-rBic.html

 1. Lachowicz-Wolak A., Karuga-Kuźniewska E., Rypuła K., „Szczepienia psów i kotów”, Weterynaria w Praktyce, 2019, 16(10), 19–26.
 2. Frymus T., „Aktualne zasady szczepień psów”, Magazyn Weterynaryjny, 2019, t. 28, nr 7-8.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie