Jak zadbać o psa w podeszłym wieku?

Czas biegnie nieubłaganie i dotyka również naszych milusińskich. Należy pamiętać o tym, że potrzeby psa w podeszłym wieku różnią się od potrzeb juniorów i dorosłych osobników. Jak prawidłowo zadbać o psiego seniora, aby zapewnić mu zdrową i szczęśliwą starość?

Jak starzeje się pies?

Obecnie czworonogi coraz częściej dożywają sędziwego wieku, dzięki postępom medycyny weterynaryjnej. Podeszły wiek Pupila wiąże się z obniżeniem sprawności fizycznej i intelektualnej, podobnie jak w przypadku ludzi, choć ich natężenie zawsze pozostaje sprawą indywidualną. Generalnie osłabieniu ulegają poszczególne funkcje życiowe. Pies ma coraz mniej energii, a czas odbija się na jego zdrowiu. Wizyty u lekarza weterynarii stają się częstsze. Osłabieniu ulega ostrość zmysłów, a także funkcje mentalne. Spada zdolność uczenia się i zapamiętywania. Pupil wolniej reaguje na polecenia i bodźce ze środowiska. Zwykle staje się spokojniejszy, możemy zaobserwować u niego znaczący spadek aktywności fizycznej.

Potrzeby żywieniowe psa w podeszłym wieku

Ważne, by pamiętać że psi senior ma odmienne potrzeby żywieniowe. W podeszłym wieku zapotrzebowanie kaloryczne czworonoga spada, co należy uwzględnić, przygotowując codzienne posiłki. W przeciwnym razie zagrożeniem dla i tak słabszego już organizmu może stać się nadwaga i jej przykre konsekwencje. Z drugiej strony dieta seniora powinna zawierać odpowiednie i łatwo przyswajalne składniki, między innymi zapobiegające niedoborowi wapnia. Układ trawienny psa w podeszłym wieku gorzej radzi sobie ze składnikami ciężkostrawnymi, które warto zastąpić większą ilością mięsa z drobiu, warzyw i składników ułatwiających trawienie oraz zwalczających zaparcia. Duża liczba protein powinna zapobiegać osłabieniu mięśni. Z kolei witaminy C i E będące antyutleniaczami, ograniczają starzenie się komórek. Szczególnie u większych psów należy zwrócić uwagę na obecność składników wspomagających stawy.

VEBIOT Geria-Light Dog – wsparcie diety psiego seniora

Jednocześnie psy w podeszłym wieku powinny przyjmować produkty dobrze wpływające na ich pamięć, koncentrację i zdolności psychoruchowe. Na tę potrzebę odpowiada VEBIOT Geria-Light Dog – opracowany przez naukowców preparat dla psów w podeszłym wieku. Zawiera między innymi naringinę pochodzącą z pestek grejpfruta, która wspiera funkcje mózgu pamięci, koncentracji i percepcji. Ekstrakt z Ginkgo biloba wspomaga z kolei pracę układu nerwowego i poprawia mikrokrążenie w mózgu. Uzupełnieniem tej ważnej dla zdrowia starszych psów kompozycji jest monohydrat kreatyny. Substancja ma działanie neuroprotekcyjne i bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących w układzie nerwowym. W ten sposób poprawia pamięć i ogranicza odczuwanie skutków zmęczenia psychicznego u naszych czworonogów. Preparat marki VEBIOT zawiera składniki, które są dopuszczone w żywieniu człowieka.

Opieka nad starzejącym się Pupilem

Gdy pies się starzeje, wymaga nieco innej opieki. Musimy zdać sobie sprawę, że niektóre dotychczasowe formy aktywności fizycznej stanowią dla pupila zbyt duże wyzwanie. Pies gorzej toleruje hałas, który należy ograniczać. Za to warto pilnować regularnego rytmu dobowego naszego podopiecznego. Nie wolno jednak zupełnie rezygnować z aktywności. Spacery wciąż są wskazane, podobnie jak powtarzanie wcześniej wyuczonych sztuczek i psie rozrywki, na przykład ulubione zabawy czy tropienie. Codzienny trening przyczyni się do lepszego zachowania funkcji mózgu.

Szczególną uwagę należy zwracać na niepokojące symptomy. Nagła zmiana zachowania i codziennych psich zwyczajów powinna stanowić powód do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, ponieważ w podeszłym wieku psi organizm jest mocniej narażony na wiele chorób. Bardzo ważne jest regularna obserwacja podopiecznego. W gruncie rzeczy psy starzeją się podobnie jak ludzie, dlatego psich seniorów należy otaczać podobną troską.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.