Jak dbać o psie uszy? 5 rad dla właścicieli

Psie uszy zawsze wymagają specjalnej pielęgnacji. Gdy coś im dolega, pies bardzo z tego powodu cierpi. Klasyczne objawy to przekrzywianie głowy, drapanie, apatyczność, brak apetytu, niespokojność. Choroby uszu mogą także prowadzić do ogłuchnięcia. Żaden właściciel nie powinien więc mieć wątpliwości, że o psie uszy należy dbać. Jak to robić? Poznaj 5 sposobów.

  1. Jaki rodzaj uszu? - w przypadku psów „wyposażonych” w stojące uszy właściciele mają zdecydowanie mniej problemów. W takich uszach bardzo rzadko rozwijają się jakiekolwiek choroby. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nie dbać. Jeśli natomiast pies ma oklapnięte, zamknięte uszy, to pielęgnacja będzie konieczna – nawet codzienna.
  2. Zamiast patyczków sięgnij po specjalny płyn – w każdym sklepie zoologicznym można kupić specjalne środki dezynfekujące do czyszczenia psich uszu. Są znacznie wygodniejsze niż klasyczne patyczki, w dodatku nie ma możliwości, aby w ten sposób zrobić psu krzywdę. Koniecznie zaopatrz się w taki płyn – to najskuteczniejsze narzędzie do pielęgnacji psich uszu.
  3. Nigdy nie myj uszu wodą – woda w psich uszach to gotowy przepis na chorobę i dalsze problemy. Woda nie tylko drażni ścianki ucha i jego wewnętrzną strukturę, ale także jest bardzo trudna do usunięcia. Pies może więc zachorować na zapalenie ucha, które jest dla niego niezwykle bolesne.
  4. Pamiętaj o włoskach – w przypadku ras długowłosych należy koniecznie zadbać o regularne usuwanie włosków z uszu. Spokojnie – psa to nie boli, można to więc robić bez żadnych przeszkód. Oczywiście takie włoski trzeba po prostu wyrwać pęsetą. Warto to robić nawet kilka razy w miesiącu, aby nie dopuścić do zarośnięcia uszu, co mogłoby spowodować pogorszenie psiego słuchu.
  5. Zawsze wycieraj uszy do sucha – wyczyszczone i wydepilowane uszy trzeba jeszcze dokładnie wysuszyć. Najlepiej sprawdzi się tutaj ręcznik papierowy lub bawełniany. Rób to delikatnie i się nie spiesz – w psim uchu nie może zostać choćby ślad wilgoci.

Każdy z tych zabiegów jest niezbędny, aby zapewnić uszom pupila zdrowie, a jemu samemu pełen komfort. Warto przyzwyczajać psa do czyszczenia uszu od szczeniaka – wówczas dorosły zwierzak nie będzie się zbytnio niecierpliwić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie