Guz w krtani psa

pytanie:
ZWRACAM SIE DO PAŃSTWA Z PEWNYM PROBLEMEM WETERYNARZ WYKRYŁ W ZABIEGU  ENDOSKOPII GUZ WIELKOŚCI ORZECHA LASKOWEGO W KRTANI MOJEGO PSA. CHCIAŁABYM SIE DOWIEDZIEĆ CZY WYCIĘCIE CHIRURGICZNE JEST KONIECZNOŚCIĄ  I JAKIE JEST NASTĘPSTWO TEJ OPERACJI. WIEM ZE PO TYM ZABIEGU NASTĘPUJE OBRZEK KRTANI I DO CAŁKOWITEGO WYGOJENIA WYMAGANE JEST UMIEJSCOWIENIE RURKI TRACHEOTOMICZNEJ PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ JA PIES REAGUJE NA TAKA RURKĘ JAK WYGLĄDA PROCES PIELĘGNACJI I KARMIENIA. A CO W PRZYPADKU GDY TA RURKA ULEGNIE ZACZOPOWANIU. MAM TEZ PYTANIE
CZY MOŻNA OBEJŚĆ SIE BEZ ZABIEGU CHIRURGICZNEGO NP OBSERWOWAĆ Tą NAROŚL -GUZA PRZEZ PEWIEN OKRES PODAJĄC LEKI ZMNIEJSZAJĄCE JEGO WIELKOŚĆ BARDZO PROSZĘ O POMOC POZDRAWIAM AGATA.

odpowiedź:
Biorąc pod uwagę znalezienie guza w krtani (biorąc pod uwagę ze nie wiemy jakiej wielkości jest to pies) jest to wystarczające wskazanie do usunięcia go. zabieg jest konieczny, gdyż rokowania co do guza nikt na oko nie postawi, a po jego usunięciu można zrobić badanie histopatologiczne i zdecydować co dalej robić po zabiegu by zabezpieczyć psa przed ewentualnymi nawrotami. Co do obrzęku krtani, powinien być minimalizowany przez anestezjologa po zabiegu. utrzymywanie rurki jest tak długo konieczne jak długo istnieje zagrożenie zdrowia i życia. W pierwszych dobach pies powinien dostawać wszystkie płyny, leki i odżywianie dożylnie i w miarę możliwości przestawiany na żywienie dietetyczne płynne, bardziej zwarte, itd. Rurka nie ma prawa ulec zaczopowaniu, jeśli nawet natychmiast powinna być zmieniona na nową. Jeśli jest guz nie zalecałbym czekania, ani prób unikania zabiegu, szansa na powikłania związane z pozostawieniem guza oraz narażenie życia psa nie są tego warte. leki przeciwzapalne nie wiele wniosą do sprawy, a jeśli nawet to na bardzo krótko, po czy następuje okres remisji i silnego pogorszenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie