Częstą przypadłością dotykającą starsze psy, szczególnie takich ras, jak jamniki czy bassety, są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, określane mianem dyskopatii. Polegają one na zwapnieniach tarcz międzykręgowych oraz powstającym w związku z tym przemieszczaniu się ich, co powoduje ucisk na rdzeń kręgowy oraz wychodzące z niego nerwy. Skutkiem tego ucisku jest nagle pojawiający się ogromny ból, a następnie niedowłady i porażenia kończyn. W zależności od tego, w którym miejscu kręgosłupa następuje ucisk, porażenie może dotyczyć tylko kończyn tylnych, jeżeli zmiany chorobowe zlokalizowane są w odcinku lędźwiowo- krzyżowym, lub wszystkich czterech kończyn, gdy wypadnie dysk w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Każdego miesiąca zgłaszają się do mojej przychodni zrozpaczeni właściciele piesków z prośbą o pomoc.
"Panie doktorze! Gdy mój piesek bawił się ze mną to zeskoczył z tapczanu i nagle zaczął strasznie skomleć, bezwiednie oddał mocz, a teraz nie może stawać na tylne nogi i wlecze je za sobą, piszcząc z bólu. Proszę mu pomóc!"
Z powyższą prośbą zwrócił się w zeszłym tygodniu do mnie właściciel pewnego sympatycznego jamnika.
Po zbadaniu zwierzęcia i wykonaniu zdjęcia RTG okazało się, że piesek cierpi na dyskopatię lędźwiową. Właściciel zdecydował się na leczenie zachowawcze i piesek aktualnie poddawany jest intensywnym zabiegom. O wynikach leczenia postaram się w przyszłości Państwa powiadomić.
Oczywiście w tym miejscu rodzi się pytanie: Czy każdy jamnik musi zachorować na tą chorobę? Czy są sposoby zapobiegania zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa?
W odpowiedzi należy stwierdzić, że predyspozycja rasowa to ważny czynnik, ale dodatkowo usposabiają do choroby: nadwaga, złe nie niezbilansowane żywienie oraz tryb życia i przyzwyczajenia np. częste skoki, chodzenie po schodach. Czynniki te można wyeliminować choćby znosząc i wnosząc psa po schodach, co w przypadku jamników jest wręcz obowiązkowe. Należy zapewnić zwierzęciu odpowiednie żywienie, zawierające swym składzie substancje działające ochronnie na chrząstki stawowe np. karmę EUKANUBA SENIOR PLUS oraz zabezpieczające przed nadwagą. Ważne są też okresowe badania starszych psów połączone z prześwietleniem. Umożliwiają one wczesne wykrycie wspomnianych zwapnień i podjęcie stosownych środków profilaktycznych np. podawania preparatów zawierających amino- glikany czyli substancji regenerujących chrząstki stawowe.
Jak postąpić gdy już niestety naszego psiaka dopadnie wspomniana dyskopatia? Należy zapewnić zwierzęciu spokój i ograniczyć do maksimum możliwość poruszania się, by nie pogłębić uszkodzeń rdzenia kręgowego i możliwie jak najszybciej dostarczyć chore zwierze do lecznicy. Możliwe są dwa sposoby leczenia: operacyjny i zachowawczy. Operację należy wykonać maksymalnie do 12 godzin od zdarzenia w specjalistycznej klinice. Leczenie zachowawcze to wspomniane już ograniczenie przemieszczania oraz intensywne podawanie leków przeciwzapalnych oraz wspomagających regenerację układu nerwowego. Każdorazowo niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby móc ustalić miejsce i rozległość uszkodzenia.
W skrajnych przypadkach, mimo leczenia, zwierzęta pozostają sparaliżowane i mogą przemieszczać się tylko ciągnąc bezwładnie tylne nogi. Często u takich zwierząt występują problemy z oddawaniem kału i moczu, i tylko determinacja i miłość właścicieli trzyma je przy życiu. Osobiście kilkakrotnie konstruowałem, w oparciu o elementy wózka dla lalek, wózeczki inwalidzkie, dzięki którym sparaliżowany pies mógł wychodzić z właścicielem na spacer. Rekordzista przeżył po wypadku 3 lata.
Pamiętajcie Państwo! Właściwe żywienie, odpowiedni tryb życia, znoszenie psa po schodach i okresowe badania lekarskie mogą ustrzec Waszego jamniczka przed tą piekielnie bolesną i groźną chorobą.
autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/