Czy psa może boleć głowa?

Każdy człowiek choć raz cierpiał z powodu bólu głowy. Najczęściej to efekt migreny, przepracowania, zbyt długiego przebywania na słońcu czy nadciśnienia tętniczego. Nie wiadomo dokładnie, czy psy także miewają napady bólu głowy, ponieważ nie sposób się tego od nich dowiedzieć. Naukowcy podejrzewają jednak, że taki wariant jest jak najbardziej prawdopodobny.

Co wskazuje na to, że psy mogą miewać bóle głowy?

Przede wszystkim ukształtowanie ich mózgów. Psy także mają ośrodek odpowiadający za odczuwanie bólu, dlatego można podejrzewać, że czworonogi okresowo odczuwają dolegliwości w obrębie głowy. W ich przypadku najczęściej jest to spowodowane urazem mechanicznym, choć jedna z teorii głosi, że ból głowy u psa może być typową reakcją na stres czy długotrwałe przebywanie w hałasie.

Jak rozpoznać, że psa boli głowa?

I tutaj zaczynają się schody. Psy raczej nie zdradzają, że cokolwiek im dolega. Jest to uwarunkowane przez wrodzony instynkt, który nie pozwala zwierzętom obnosić się ze swoimi słabościami. Z tego też powodu właściciele często zbyt późno dostrzegają objawy choroby u swoich pupilów. Z bólem głowy jest dokładnie tak samo.

Pies, którego boli głowa, może się zachowywać zupełnie normalnie. Warto jednak zwrócić uwagę na te mniej oczywiste i łatwe do przeoczenia objawy, czyli:

  • Utrata apetytu
  • Osowiałość
  • Unikanie kontaktu z człowiekiem
  • Wydłużenie drzemek

Uwaga!

Tych objawów nie można w nieskończoność bagatelizować. Ból głowy u psa może być spowodowany groźną chorobą, np. nowotworową, ale też chociażby udarem cieplnym.

Co robić, gdy podejrzewamy ból głowy u psa?

I tutaj pewnie wielu z Was zaskoczymy, ponieważ takie podejrzenie nie oznacza, że trzeba od razu biec do weterynarza. Warto natomiast przez kilka dni poobserwować pupila, zapewniając mu przy tym więcej spokoju. Można rozważyć przeniesienie psiego legowiska do chłodniejszego, cichszego pomieszczenia. Jeśli nie ma innych objawów, a po kilku dniach pies wrócił do normalnej formy, wskazuje to na „zwykły” ból głowy.

Jeśli jednak stan psa się pogarsza, nie ma na co czekać. Weterynarz dokładnie zbada zwierzaka, może zlecić wykonanie zdjęcia RTG głowy lub badanie USG, co pozwoli potwierdzić/wykluczyć urazy wewnętrzne. Na koniec podkreślmy także, że psu absolutnie nie wolno podawać tabletek od bólu głowy dla ludzi!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie