Ciąża urojona u psa - prawdy i mity

Pewnego dnia do mojej przychodni zadzwoniła właścicielka pewnej sympatycznej bokserki. "Panie doktorze. Czy mógłby pan przyjechać do nas z wizytą? Nasza suczka Bela chyba zaczęła się po raz pierwszy szczenić. Robi sobie gniazdo i bardzo niespokojnie się zachowuje. Od kilku dni powiększyły się jej sutki i ma w nich mleko. Chcielibyśmy, by pan ją zbadał i udzielił nam kilku wskazówek odnośnie przebiegu porodu i odchowu szczeniąt".

Oczywiście udałem się z wizytą do owych Państwa, lecz jakież było ich zdziwienie, gdy po zbadaniu suczki stwierdziłem, iż bokserka jest co prawda w ciąży, ale szczeniąt niestety nie urodzi, bo jest to ciąża rzekoma. Właściciele zwierzęcia trochę powątpiewając w prawdziwość mojej diagnozy wyrazili chęć dokładniejszego zbadania suczki przy pomocy USG. W trakcie drogi do lecznicy argumentowali: " Panie doktorze! Przecież ciąża u suki trwa około dwa miesiące i właśnie przed dwoma miesiącami nasza Bela miała cieczkę. Zdarzyło się też, że w toku jej trwania uciekła nam i kilka godzin była poza domem. Zmienił się jej też charakter. Spoważniała i trochę przybrała na wadze, powiększył się jej brzuch, a w sutkach ma mleko. Myśmy w przekonaniu, że jest szczenna lepiej ją karmili".

Niestety, a może na szczęście, badanie USG potwierdziło moją diagnozę - ciąża urojona. Zaleciłem właścicielom sympatycznej bokserki odpowiednie postępowanie, polegające na eliminacji z jej otoczenia małych, piszczących zabawek, którymi od pewnego czasu z upodobaniem się bawiła. Zaleciłem też stosowanie odpowiednich leków, hamujących wydzielanie mleka.

W tym miejscu jestem winien Państwu kilka podstawowych informacji.
Ciąża urojona nie jest chorobą, lecz zjawiskiem fizjologicznym. Jest swego rodzaju atawizmem, z czasów gdy przodkowie dzisiejszych psów żyli w stadach o określonej hierarchii. Rozmnażanie w tych stadach było przywilejem, podobnie jak obecnie wśród wilków, przynależnym parze dominującej. Pozostałe suki w stadzie mimo, że nie zachodziły w ciążę i nie rodziły potomstwa, były zdolne do dokarmiania szczeniąt dominującej siostry. W przypadku jej śmierci np. podczas polowania, przejmowały całkowicie obowiązek karmienia szczeniąt, stając się swego rodzaju "matkami zastępczymi".

Ciąża urojona zwana też rzekomą pojawia się zwykle około 5-6 tygodni po zakończeniu cieczki, imitując ciążę prawdziwą, podczas której również powiększają się sutki i pojawia się w nich mleko.
Podczas ciąży rzekomej, szczególnie u suk nadpobudliwych, dochodzi do silnego wydzielania mleka, które nie będąc ściągane z gruczołu powoduje powstawanie stanów zapalnych i silnej bolesności. W takich przypadkach konieczne jest podawanie leków hamujących laktację oraz stosowanie odpowiednich maści łagodzących ból oraz środków przeciwzapalnych.

Pamiętajcie Państwo! Nie każda ciąża prowadzi do uzyskania potomstwa. Czasami mamy do czynienia z ciążą urojoną i tylko rzetelne badanie lekarsko-weterynaryjne, często z wykorzystaniem aparatury USG, może upewnić Państwa co do prawidłowości przebiegu ciąży u Waszych pupilek, a w przypadku patologii umożliwia wczesne podjęcie stosownej terapii.

 

autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie