Ciąża, poród u psów

CIĄŻA

Przez 4 tygodnie po kojarzeniu nie zauważymy dużych zmian u naszej suki.

U niektórych nie ma żadnych oznak do samego porodu!

Ciąża trwa od 59 do 65 dni (przeciętnie 63 dni). Kilkudniowe odchylenie od terminu porodu nie niosą zwykle niebezpiecznych następstw, ale dobrze jest skonsultować sytuację z lekarzem. Stwierdzenie ciąży przez lekarza możliwe jest pod koniec pierwszej połowy jej trwania.

Około połowy ciąży dobrze jest sukę zaszczepić przeciwko chorobom szczeniąt i odrobaczyć.

Gdy suka jest w 5 - 6 tygodniu ciąży potrzebuje o 1/3 - 1/2 więcej jedzenia. Posiłki powinny być małe, ale częste. Pożywienie powinno zawierać dużo białka dobrej jakości (ser, jajka, mięso). Ponadto należy stosować dodatki mineralno-witaminowe ale tylko te przepisane przez lekarza.

Rozwój gruczołów sutkowych w okresie ciąży jest bardzo różnorodny. U niektórych ras wypełniają się one na miesiąc przed porodem, a u innych dopiero na dzień lub dwa po nim.


PORÓD

Na 24 godziny przed porodem spada temperatura ciała poniżej 37,5 °C ( jest to bardzo miarodajna oznaka zbliżającego się porodu). Często występuje wydalanie zielonego śluzu, co bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Powinno się przygotować czyste legowisko w ulubionym miejscu suki, czyste ręczniki do wycierania szczeniąt oraz nitkę i nożyczki do odcięcia pępowiny. Dobrze jest notować godzinę narodzin poszczególnych szczeniąt.



Poród przebiega trzyetapowo:

I etap to rozwieranie szyjki macicy. Krótkie skurcze macicy ustawiają płody w odpowiednim położeniu i kierują pierwszy do szyjki macicy. Suka jest niespokojna, nie może usiedzieć na miejscu, pojawia się ziajanie.

II etap to wypieranie płodów. Czas trwania tego etapu zależy od liczby szczeniąt. Rzadko przekracza 6 godzin, a maksymalnie może trwać 12 godzin. Jeśli przekroczy ten czas należy skontaktować się z lekarzem. Pierwszy szczeniak przychodzi na świat 3-4 godziny po rozpoczęciu wyraźnych skurczów porodowych. Drugi szczeniak rodzi się w ciągu dwóch następnych godzin. Potem przerwy między kolejnymi młodymi stają się coraz krótsze. U suk wieloródek poród przebiega zazwyczaj szybciej i łatwiej. Generalnie jeśli po urodzeniu jednego szczeniaka kolejne nie pojawia się w ciągu 1 godziny należy zawiadomić lekarza. U każdego szczeniaka po urodzeniu należy podwiązać pępowinę nitką ok. 1 cm od brzuszka i odciąć ją tuż za przewiązką.

III etap to wypieranie łożysk. Łożysko wypierane jest kilka minut po każdym szczeniaku lub też może zostać wyparte razem z następnym. Bardzo ważne jest, żeby liczba wydalonych łożysk była równa liczbie urodzonych szczeniąt.



Jak można pomóc?

Jeśli szczenię jest widoczne w szparze sromowej przez dłużej niż kilka minut i nie dochodzi do jego wyparcia, możemy pomóc, bardzo delikatnie wyciągając je na zewnątrz pod lekkim kątek w dół.
Jeśli to nic nie da ,dzwonimy do lekarza.



CESARSKIE CIĘCIE

Lekarz decyduje, czy i kiedy jest ono potrzebne. Chociaż każde znieczulenie ogólne niesie ze sobą niewielkie ryzyko, zabiegiem tym nie należy się martwić. Cesarskie cięcie polega na nacięciu brzucha w jego środkowej linii, nacięciu macicy, wyjęciu szczeniąt i łożysk, a następnie zaszyciu macicy i brzucha.

Opieka nad młodą matką
Większość suk ma krwisto-zielone wypływy z dróg rodnych przez kilka dni po porodzie. Jeśli wydzielina utrzymuje się dłużej niż tydzień lub jeśli stan suki w pierwszych dniach po porodzie pogarsza się (staje się osowiała, nie je, może wymiotować, z trudem chodzi, nie interesuje się szczeniętami) należy wezwać lekarza weterynarii, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o bardzo groźnym zapaleniu macicy. Częstym objawem tego zapalenia jest też śmierć lub silne osłabienie szczeniąt.

Żywienie
Suka w czasie karmienia młodych potrzebuje trzy razy więcej pożywienia (z dużą ilością białka oraz dodatków witaminowych) niż normalnie. Aby mogła je zjeść musi być ono cały czas dostępne w misce.


Gruczoły sutkowe
Należy sprawdzać, czy nie nastąpiło ich zapalenie - bolesne, obrzęknięte miejsca.


Rzucawka
Jest to choroba spowodowana niedoborem wapnia w organizmie. Szczególną skłonność do zapadania na nią mają suki ras miniaturowych i te o licznych miotach. Objawy zwykle ujawniają się przed porodem. Suka staje się niespokojna, dyszy, pojawiają się drgawki i brak koordynacji ruchów. Jest to stan zagrożenia życia, który musi być natychmiast leczony.

 

 

Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie