Bądź dobrym właścicielem i...

Zaglądaj do kupy swojego pupila! To nie żart, ale dobra rada, dzięki której być może w porę zauważysz, że z Twoim zwierzakiem dzieje się coś złego. Psia kupa jest specyficznym papierkiem lakmusowym kondycji psiego organizmu. Czasami można w niej dostrzec bardzo niepokojące składniki, dlatego podczas najbliższego spaceru uważnie się jej przyjrzyj. Co powinno Cię zaniepokoić? Przeczytaj.

Krew

Jej obecność w psim kale jest bardzo niepokojąca, ponieważ może świadczyć nawet o rozwoju śmiertelnej choroby, jak nowotwór jelita czy żołądka. Może to być także objaw podrażnienia przewodu pokarmowego. U niektórych psów krew w kale świadczy o nieżycie żołądka lub jelit, czasami także jest to typowa reakcja alergiczna na któryś ze składników pożywienia. Do weterynarza!

Tłuszcz

Jeśli w kupie Twojego psa aż roi się od tłuszczu, to masz naoczny dowód na to, do czego może doprowadzić dieta obfitująca w tłuste potrawy. W rzadszych przypadkach świadczy to o niedoborze enzymów trawiennych. Zacznij od zmiany diety pupila i sprawdź, czy sytuacja po kilku dniach się nie poprawiła. Jeśli nie – do weterynarza!

Śluz

Podobnie jak krew, może świadczyć o rozwoju groźnej choroby, włącznie z nowotworem. Czasami obecność śluzu w kale jest objawem rozstroju żołądka, jednak jeśli sytuacja ma charakter stały, a śluzu wciąż przybywa, jak najszybciej udaj się z psem do weterynarza.

Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić?

Twoja czujność powinna się wzmóc już w momencie, gdy podczas spaceru zauważysz gwałtowną zmianę konsystencji stolca. Jeśli do tej pory psie kupy były twarde i miarowe, a nagle stały się rzadkie i bezkształtne, trzeba się temu przyjrzeć nieco uważniej. Poobserwuj pupila przez kilka dni, szukaj w kale wymienionych przez nas elementów, a dla świętego spokoju skonsultuj się też z weterynarzem.

Pamiętaj

Luźny stolec nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Twojemu psu mogło po prostu coś zaszkodzić, dlatego nie panikuj, ale też nie bagatelizuj.

Niepokojącym objawem jest też sytuacja, w której pies wyraźnie męczy się podczas oddawania stolca lub w ogóle się nie załatwia przez więcej niż jeden dzień. Może to świadczyć o pojawieniu się jakiejś przeszkody w układzie pokarmowym, np. powiększonego gruczołu czy nowotworu. Należy to jak najszybciej skonsultować z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie