Babeszjoza psów

Babeszioza psów (Babesia canis)

Piroplazmoza psów (babeszjoza psów) źródłem zakażenia są kleszcze Dermacentor reticulatus. Choroba spotykana głównie w województwach na wschód od Wisły (Mazowieckie, Warmińsko-Mazurskie), ale według różnych doniesień (i przypadków własnych) spotykana też w województwie Śląskim, Małopolskim, Wielkopolskim. Dlatego wielu lekarz i właścicieli nie spotyka się z tym problemem codziennie. Tylko ten Dermacentor reticulatus może być nosicielem pierwotniaka jakim jest Babesia canis. Pierwotniak ten namnaża się w gruczołach ślinowych kleszcza i w trakcie pobierania krwi przez kleszcza jest aplikowany żywicielowi (pies, kot, człowiek). W organizmie psa atakuje czerwone krwinki (erytrocyty), w których dochodzi do namnożenia się pierwotniaka. Wychodzące pasożyty z krwinki powodują jej uszkodzenie, co prowadzi do masowego rozpadu erytrocytów i anemii. Rozwój objawów po zarażeniu trwa od kilku dni do kilku tygodni. Występowanie choroby jest skorelowane ze szczytem występowania kleszczy w środowisku (wiosna, jesień), choć zdarzają się pojedyncze przypadki występowania w innym okresie.

Kiedy powinniśmy podejrzewać babeszjozę gdyż:
-nie zabezpieczyliśmy nasze pupila żadnym preparatem przeciwkleszczowym,
-pies miał kontakt z kleszczem,
-chodzimy na spacery w miejsca zakrzewione i zalesione (choć kleszcza można złapać na łące),
-stwierdzimy kilka z poniższych objawów.

Objawy: gorączka (nawet do 41,5'C), wymioty i biegunka czasami nawet z krwią, osłabienie, brak apetytu, zażółcenie dostępnych błon śluzowych (spojówki, dziąsła, srom, napletek), ciemne zabarwienie moczu.

Diagnostyka: najważniejsze tanie i dostępne badanie to ogólne badanie krwi z rozmazem (w którym można znaleźć pierwotniaka w erytrocytach) oraz badanie moczu. Leczenie polega na podaniu leku eliminującego pierwotniaka z organizmu, podanie leków osłonowych, objawowych oraz w wyniku wymiotów i biegunki licznych kroplówek w celu uzupełnienia elektrolitów. Przy dużej anemii, istnieje wskazanie do transfuzji krwi i zatrzymania zwierzaka na leczenie stacjonarne. Na początku wizyty na kroplówki wymagane są codziennie, ale w miarę postępu lekarz weterynarii może decydować o zaprzestaniu podawania kroplówek. Mimo zastosowania prawidłowego leczenia zdarzają się przypadki śmiertelne i dlatego tak ważne jest zapobieganie i wczesna reakcja właściciela na zmianę zachowania psa. Zwierzęta nie leczone lub za późno leczone umierają!

Rokowanie: wczesna zdiagnozowanie choroby daje wysoką przeżywalność.

 

 

Zapobieganie: Stosowanie preparatów przciwkleszczowych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i informacjami na ulotce produktu.


Ziemowit Kudła
http://www.medwet.pl/

 

Babeszjoza (piroplazmoza)

Początkowo pies jest nieznacznie osłabiony, co wynika z rozwijającej się anemii i gorączki. Pies może także mieć mniejszy apetyt. Potem choroba rozwija się bardzo szybko - nagle pies całkiem słabnie, ma bardzo wysoką gorączkę, wymiotuje. Dochodzi do uszkodzenia wątroby i nerek - pojawia się żółtaczka, a mocz ma czerwony kolor. Niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii. Bardzo rzadko zdarza się przewlekła babeszjoza. W takim przypadku pies ma, co kilka dni czy tygodni gorączkę, niechętnie je i bardzo szybko chudnie. W takim przypadku rozpoznanie choroby jest bardzo trudne. Objawy choroby, jej nagły początek i odpowiednia pora roku, (kiedy aktywne są kleszcze) są ważną wskazówką dla lekarza. Jednak w celu potwierdzenia choroby niezbędne jest badanie krwi. Oglądając krew pod mikroskopem można zauważyć w czerwonych krwinkach pierwotniaki. Ponadto badanie to pozwala na ocenę stanu wątroby, nerek i określenie jak silna jest anemia. Niekiedy pomocne jest także badanie moczu. Leczenie babeszjozy jest długotrwałe i czasochłonne. Pies musi otrzymywać specjalne leki niszczące pierwotniaki a także kroplówki i leki osłaniające wątrobę oraz nerki. Często, mimo starań właściciela i lekarza i stosowania odpowiednich leków, wiele zwierząt nie przeżywa. Choroby nie można także wyleczyć całkowicie - po wyzdrowieniu, po jakimś czasie zwykle zdarzają się nawroty, jednak zazwyczaj przebiegają one łagodniej. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki - czyli zabezpieczanie psa przed kleszczami.

 

Artykuł opracowany i umieszczony za zgodą: Darek Pankrac
Adres umieszczenia oryginalnego materiału: http://www.weterynarz.webpages.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie