Zęby mleczne, a żywienie psa

Czy ktoś się zastanawiał nad wpływem żywienia na wymianę zębów?

Wielu naukowców opisuje predyspozycje rasowe i z tym się należy zgodzić, ale nie znaczy to, że u każdego osobnika musi ten problem wystąpić. Czy My jako właściciele nie doprowadzamy do takiego stanu. Nasza miłość do zwierzaka potrafi działać na jego niekorzyść.
W wieku szczenięcym zaczynamy od papkowatych posiłków, ze względu na naukę jedzenia i początki trawienia pokarmów stałych.

W naturze matka, by nakarmić szczeniaki zwraca treść uprzednio zjedzonego posiłku by podać rozdrobniony i nadtrawiony. My podajemy zmielone i ugotowane, a czy ten rodzaj żywienia nie zostaje w diecie psa zbyt długo? Psowate w trakcie wymiany zębów nie są przez swoich rodziców traktowani ulgowo. Kto nie zje ten jest głodny. Szczeniaki wyszarpują coraz większe i twardsze kąski ze zdobyczy, by zaspokoić głód. My w tym wieku u szczeniąt załamujemy ręce i dajemy nadal pożywienie rozdrobnione. Zęby mleczne zamiast się rozchwiać, siedzą sztywno w zębodole. Praktycznie przy każdej okazji przetrwałych zębów mlecznych okazuje się, że pies żywiony jest miękkim pokarmem.

W tym miejscu nie opisuje przypadków wad zgryzu, takich jak na ostatniej fotografii w tym artykule, gdzie kły stałe wychodzą węziej, niż kły mleczne. Chciałbym zwrócić uwagę na żywienie w codziennej pielęgnacji szczeniak. Często z diety usuwamy kości, co nie do końca jest dobre. małe kości nie powinno się podawać z wiadomych względów, ale czemu nie sprezentować dużego gnata wołowego szczeniakowi. Często jest tej samej wielkości co szczeniak, ale ile zabawy ma mały czworonóg i ile śmiechu właściciele. Piesek pastwi się nad tą kostką jak umie, by odgryźć choć kawałek.

 

 

Proszę zwrócić uwagę jak pracuje tymi ostrymi szpileczkami by zdobyć kąsek. To z tej strony to z tamtej, jednocześnie masując dziąsła i poluzowując zęby do wymiany na stałe. Podawanie wędzonych uszu czy prasowanych skór w kształcie kości nie działa już tak wspaniale. Mają one jeszcze jedne wielki dla mnie minus, nie posiadają daty produkcji oraz przydatności do spożycia. Co często odbija się nie korzystnie na układzie trawiennym szczeniaka.

 


podwójne kły żuchwy i szcęki



przetrwały kieł mleczny w żuchwie



przetrwały kieł mleczny szczęki



przetrwałe zęby mleczne u Yorkshire terriera 


Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie