- W żywieniu psów nie stosuj pokarmów przeznaczonych dla kotów. Karma "kocia" zbilansowana jest zgodnie z zapotrzebowaniem kotów na składniki pokarmowe, dla psów zawiera ona nadmiar białka, zbyt dużą ilość tauryny i niedobór lub nadmiar innych składników a zwłaszcza witamin i związków mineralnych.
- Nie dokonuj zmiany diety w sposób gwałtowny. Przejście z żywienia jednym rodzajem karmy na inny powinno dokonywać się stopniowo, w ciągu co najmniej 3 dni. W przeciwnym razie zmiana żywienia może wywołać zaburzenia pokarmowe.
- Nie podawaj psu pokarmu bezpośrednio po wysiłku i przed wysiłkiem fizycznym.
- Nie podawaj psu nadmiernej ilości "resztek ze stołu" a także ostro przyprawionych produktów przeznaczonych dla ludzi.
- Przygotowując dla psa kaszę jęczmienną unikaj stosowania pęczaku a także zwróć uwagę na to aby produkty węglowodanowe były bardzo dobrze ugotowane. Zawartość surowej skrobi może być przyczyną biegunek.
- Nie podawaj psu nadmiernej ilości kości (do ok. 10% diety) ponieważ mogą one prowadzić do zaparć. Nie stosuj w żywieniu psów kości, które podczas rozdrabniania tworzą ostro zakończone kawałki.
- Mleko stosowane w żywieniu psów dorosłych może być przyczyną biegunki.
- W żywieniu psów rosnących dużych ras nie podawaj nadmiernej ilości pożywienia ponieważ zbyt duża masa ciała psa przed zakończeniem procesu wzrostu i rozwoju układu kostnego może w nadmierny sposób obciążać go predystynując zwierzęta do dysfunkcji układu kostnego (np. dysplazji).
- Koprofagia (zjadanie kału) obserwowane u psów może być wynikiem niedoborów żywieniowych (białka, witamin z grupy B) a także może mieć charakter nawykowy lub wynikać z naśladownictwa innych psów.
http://www.wesolalapka.pl/