Dlaczego jamnik nie powinien chodzić po schodach?

Przed laty jamniki były bardzo popularną rasą psów do towarzystwa. Dziś spotyka się je coraz rzadziej, natomiast nie brakuje osób zainteresowanych zakupem tego psa o charakterystycznym wyglądzie. Wokół jamników narosło wiele mitów czy domysłów. Jeden z nich głosi, że psy te nie powinny chodzić po schodach. Czy jest w tym ziarno prawdy? Sprawdzamy.

Budowa ciała

Kręgosłup jamnika jest znacznie dłuższy w stosunku do nóg, a ta nietypowa proporcja sprawia, że kręgosłup psa rzeczywiście jest narażony na większe obciążenia podczas codziennych aktywności.

Jamniki są szczególnie podatne na problemy z kręgosłupem, w tym na choroby krążka międzykręgowego, co może prowadzić do przepukliny i ucisku na rdzeń kręgowy.

Chodzenie po schodach zwiększa ryzyko takich urazów u jamników, stąd zaleca się, aby w miarę możliwości oszczędzić pupilowi takiej aktywności.

Co w zamian?

Jeśli mieszkasz w bloku bez windy lub w domu piętrowym czy z poddaszem użytkowym, to mając jamnika zawsze bierz go na ręce, aby wnieść pupila na wyższą kondygnację lub znieść na parter. Ten prosty zabieg znacząco zminimalizuje ryzyko problemów z kręgosłupem u psa.

Dodatkowo należy pamiętać o utrzymywaniu zbilansowanej diety pupila. Ryzyko chorób kręgosłupa znacząco wzrasta u psów z nadwagą i otyłością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie