Zakazane psie menu

Zapewne każdy właściciel czworonoga pragnie by był silny, zdrowy oraz odznaczał się dobrą kondycją. Pierwszym krokiem do zdrowego rozwoju jest znajomość zasad  żywienia oraz stosowanie ich w praktyce. Na przestrzeni mijających lat nazbierało się sporo  teorii i wskazówek co do tego czym karmić i jak karmić, niejednokrotnie wiele z nich jest sprzecznych powodując jeszcze większe zamieszanie u nowicjuszy. Niestety spora ich część nie jest oparta na wiedzy lekarza weterynarii, korzystanie z nich prowadzi do popełniania błędów żywieniowych ,a  w konsekwencji problemów gastrycznych czworonogów.

Układ pokarmowy psów i kotów zbudowany jest nieco inaczej niż ludzi, dlatego też potrzeby żywieniowe zwierząt różnią się od naszych. Wbrew obiegowej opinii psom do zdrowego rozwoju nie wystarcza jedynie miska kaszy czy kawałek mięsa, a kot nie jest  w stanie żywić się samym mlekiem czy surowymi rybami.

Prawidłowa dieta powinna zawierać : białko, tłuszcze, węglowodany  oraz witaminy,mikroelementy i makroelementy zawarte w warzywach czy też owocach.Wszystko musi być przygotowane w odpowiednich proporcjach dostosowanych do wieku, wielkości zwierzęcia, rasy,stanu zdrowia. Co do sposobu karmienia to wybór jest ogromny  od gotowanych posiłków, przez suche karmy po surowe mięso. Każda dieta ma swoje wady i zalety, a wybór powinien być przemyślany i najlepiej skonsultowany z lekarzem weterynarii jeżeli brak nam odpowiedniej wiedzy.

Psy w trakcie udomowienia i życia z ludźmi nauczyły się akceptować różne smaki. Zdarzają się osobniki, które są "wszystkożerne" i nie oprą się żadnemu smakowi, co niekoniecznie jest dla nich dobre. Często wynikiem wszystkożerności jest uczenie od szczenięcia zjadania różnych produktów, które stają się dla niego z czasem normalnym pożywieniem. Wszakże ludzkie jedzenie i resztki ze stołu są najgorszym z możliwych sposobów dokarmiania czy też żywienia psa/kota. Karmiąc czworonoga tak zwanym ludzkim jedzeniem, a raczej niektórymi produktami można przynieść więcej szkody aniżeli pożytku.

Wielu właścicieli chcąc dogodzić swoim pupilom często raczy je rarytasami z pańskiego stołu ,gdzie  w zależności od preferencji właściciela pojawiają się słodycze, wędlinka, warzywa ... wszystko po to by sprawić przyjemność, jednak w ten sposób zamiast przyjemności , taka atrakcja może się skończyć nieplanowaną wizytą w lecznicy.

Otóż niektóre pokarmy są dla zwierząt niestrawne, toksyczne. Podawanie ich systematycznie w małych ilościach bądź jednorazowo w dużej dawce może się skończyć : zatruciem, uszkodzeniem narządów ,a nawet śmiercią.

 

Aby tego uniknąć trzeba zwrócić na takie produkty jak:

  • czekolada - substancja toksyczną jest teobromina, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a w efekcie doprowadza do wzmożonej aktywności serca oraz układu oddechowego.
  • czosnek/cebula / pochodne cebuli - zawierają toksyczne dwusiarczki , które przez działanie utleniające doprowadzają do rozpadu czerwonych krwinek.
  • rodzynki/winogrona - działają drażniąco na nerki.
  • ostre i słone potrawy - zapotrzebowanie czworonogów na sól jest znikome, zupełnie wystarcza im to co jest zawarte w karmie.

 

Nadmiar soli i sodu może pogłębić chorobę układu krążenia.

  • smażone i tłuste potrawy - mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
  • kruche kości ( kurczak, królik, wieprzowina) - drobne odłamki mogą utknąć w gardle bądź jelicie przez co mogą spowodować bolesne zaparcia.
  • słodycze
  • leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi (  aspiryna, ibuprom, diclac itd) - nie powinno się podawać ich zwierzętom gdyż nieodpowiednia dawka może spowodować problemy gastryczne, stany zapalne, krwotoki. Jeżeli zwierzę nęka ból lepiej podejść do lecznicy i poprosić o lek kojący określone dolegliwości.
  • surowe białko z jajka - może doprowadzić do niestrawności i problemów z jelitami. Bezpieczniej jest podawać jajko ugotowane na miękko , natomiast żółtko można podawać surowe.
  • przygotowując posiłek dla psa czy też kota nie wolno stosować ostrych i mocnych przypraw.


Można podawać w rozsądnych dawkach :

  • krowie mleko - niektóre dorosłe psy tracą umiejętność trawienia laktozy przez co może ono wywoływać biegunkę.
  • makaron/ryż/kasza-  Makarony i kasze mogą powodować zaparcia bądź gazy gdyż długo zalegają w żołądku. Nadmiar wypełniaczy może prowadzić do otyłości.
  • wątróbka/podroby - wątróbka u niektórych psów może powodować biegunki. Natomiast jeżeli zwierzę dobrze ją toleruje nie nalezy przesadzać z częstotliwością , trzeba pamiętać o tym że wątroba jest oczyszczalnią organizmu z toksyn .... Podroby w żadnym wypadku nie mogą stanowić podstawy posiłków, natomiast można podawać psu jako dodatek do pokarmu raz na jakiś czas w niedużych dawkach.
  • wędliny - zawierają dużo konserwantów i przypraw.
  • Pieczywo - długo zalega w żołądku, do jego strawienia organizm musi wytworzyć więcej enzymów . Może powodować zaparcia bądź gazy.
  • prasowane, wędzone kości- należy uważać z podawaniem ich starszym psom. W związku z gorszym funkcjonowaniem organizmu, mniej sprawnym trawieniem , żołądek nie zawsze sobie radzi z takimi kośćmi. Mogą powodować zaparcia, zatkanie jelit, wymioty.


Jeżeli koniecznie chcemy urozmaicić  dietę swojego czworonoga lepiej co jakiś czas zaskoczyć go przekąską taką jak : marchewka , jabłko, banan, pomarańcza . Owoce i warzywa mogą nie tylko być dla zwierzaka atrakcją dnia ale także dostarczyć organizmowi cennych witamin.


Autor: Evela
http://www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie