Psia dieta. Jak karmić swojego pupila?

Pies jako zwierzę domowe spożywa to, co przygotuje mu człowiek. Ostatnimi czasy pogłębiła się świadomość właścicieli psów, dotycząca odpowiedniego żywienia swoich zwierząt. Odsetek zwierząt, cierpiących na nadwagę ciągle jednak wzrasta. Dając swojemu pupilowi resztki z obiadu oraz nie uzupełniając diety w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu, wielu z nas nieświadomie skraca życie swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

            Anatomia psa – jego silne łapy, pazury oraz odpowiednio ukształtowane zęby – świadczy o jego przystosowaniu do samodzielnego zdobywania i konsumowania pożywienia. Wilk instynktownie bilansuje swoją dietę, polując na mniejszą zwierzynę oraz uzupełniając pozostałe składniki odżywcze poprzez spożywanie tego, co daje las. Psy, w odróżnieniu od swoich wilczych kuzynów, to zwierzęta silnie udomowione, a co za tym idzie – w zupełności zależne od człowieka pod wieloma względami, również pod kątem żywieniowym.

            Każdy, kto planuje zaopiekować się psem, powinien przed podjęciem decyzji, pozyskać wiedzę na temat odpowiedniej pielęgnacji oraz prawidłowego żywienia psiego członka rodziny. Dziś na szczęście właściciele czworonogów odznaczają się coraz większą odpowiedzialnością oraz świadomością swojej roli. Cały czas jednak pokutuje tendencja do podrzucania psom tłustych resztek ze stołu, silnie przetworzonego, dostosowanego do ludzi pożywienia oraz zabójczych dla psów słodyczy i czekolady.

Żywienie szczeniaka – kilka niezbędnych porad.

            Nabywając szczeniaka – czy to od hodowcy, czy adoptując zwierzaka ze schroniska – warto dowiedzieć się, jak do tej pory psi maluch był karmiony. Nagła zmiana produktów żywieniowych może być przyczyną wymiotów, biegunki oraz może skutkować ogólnym osłabieniem zwierzaka. Najlepszym rozwiązaniem jest pozyskanie od hodowcy niewielkiej ilości karmy, która była podawana pieskowi zanim trafił do nowego właściciela. Mieszanie pożywienia z nowo zakupioną karmę będzie stanowić dobre i łagodne przejście na produkt, który preferują nowi posiadacze czworonoga.

            Istotne jest również to, by szczeniak nie był odłączonym od matki wcześniej niż w 6-8 tygodniu życia. W tym wieku pieski mają już na tyle wykształcone zęby, że spokojnie radzą sobie z mokrą, jak i suchą karmą. Szczeniakom w wieku kilku tygodni, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie należy podawać krowiego mleka. Jego właściwości odżywcze różnią się znacznie od mleka matczynego. W rezultacie spożywanie mleka krowiego nie wnosi żadnych wartości do organizmu małego pieska.

            W wieku 6 tygodni warto przystosowywać szczeniaka do karmy suchej. - Karma sucha w naturalny sposób wymiata spomiędzy zębów szczeniąt resztki jedzenia, w związku z tym działa jak szczoteczka – zaznacza Mariusz Słomiński, lekarz weterynarz. Nowi właściciele szczeniaków znajdą na rynku bogaty asortyment produktów takich, jak karma dla psa, specjalnie przystosowanych dla szczeniąt. - W naszym sklepie posiadamy karmy dla Juniorów. Są one przystosowane do szczeniaków, dzięki czemu dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. Kuleczki, z których składa się pożywienie dla Juniora, są mniejsze, dzięki czemu nawet mały pies poradzi sobie z pogryzieniem suchej karmy – zapewnia właściciel sklepu zoologicznego www.naszezoo.pl/ .

Dorosły pies a odpowiednio zbilansowana dieta.

            Gdy mija okres szczenięcych lat pieska, wielu właścicieli zaczyna włączać do diety swojego pupila jedzenie, przygotowane samodzielnie. Jeśli gotujemy dla psa mięso, które jest podstawą jego jadłospisu, a także warzywa, bez dodatku soli czy ostrych przypraw – nie ma nic w tym złego. Wielu z posiadaczy psów wpada niestety w pułapkę lenistwa, które zamyka się w błędne koło. A zaczyna się od niewinnych resztek z obiadu...

 

 

            Wprowadzenie do diety dojrzewającego psa posiłków ściągniętych z ludzkiego talerza nie jest dobrym rozwiązaniem. Psi organizm z czasem może przyzwyczaić się do stricte ludzkiego jedzenia, jednak złe skutki takiego żywienia będą nieodwracalne. Długość życia naszego pupila zależy od wielu czynników – od jego wielkości, rasy, genetycznych uwarunkowań – jednak podając odpowiednio zbilansowane posiłki, bogate w niezbędne składniki odżywcze, możemy znacznie przedłużyć życie naszego pieska oraz pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie.

            Karmiąc psa posiłkami domowymi, nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych mikroelementów. Produkty takie, jak biały chleb, ziemniaki, czy słodycze, które z takim smakiem zajada nasz pupil, nie mają żadnych składników odżywczych, często nie są w ogóle trawione przez czworonogów. Czekolada czy ostre przyprawy mogą być bezpośrednią przyczyną poważnych, niekiedy śmiertelnych chorób, występujących u psów. Kolejnym problemem, z którym borykają się nieodpowiedzialni właściciele, przekarmiający swoich pupili bezwartościowym pożywieniem, to nadwaga oraz wynikające z niej inne schorzenia i dolegliwości.

            Chcąc prawidłowo dbać o swojego psa, musimy zapewnić mu odpowiednio zbilansowane oraz dostosowane do psiego organizmu posiłki. Wartościowa karma dla psa to taka, bazująca na produktach mięsnych, bogatych w białko, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego pupila.

            Sklep zoologiczny zapewnia nam duży wybór karmy dla psa, pozwalającej na uzupełnienie wszystkich niezbędnych mikroelementów. Wielu właścicieli psów w dzisiejszych czasach decyduje się na zakupy online. Internetowy sklep zoologiczny często oferuje atrakcyjne ceny, promocje oraz rabaty przy większej ilości zakupionych produktów. Dlatego lepiej kupić raz na jakiś czas kilka kilogramów odpowiednio zbilansowanej karmy.

Jesień psiego życia, czyli jak karmić seniorów?

            Każdy z nas może zapewnić swojemu psiemu przyjacielowi spokojną starość. Kilkunastoletni pies również może cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Wszystko zależy od tego, jak przystosujemy posiłki do jego wieku. - Dziś zaufani producenci produktów takich, jak karma dla psa, oferują produkty wyspecjalizowane i dostosowane nie tylko do rasy czy wielkości pieska, ale także do jego wieku. Karmy dla psów seniorów wspomagają metabolizm, który w podeszłym wieku zostaje spowolniony, pozytywnie wpływają na pracę jelit oraz dostarczają odpowiednią ilość składników odżywczych. Wszystko po to, by nasz pies cieszył się dobrym zdrowiem przez długi czas – zapewnia właściciel sklepu zoologicznego www.naszezoo.pl/ .

            Karmy dla psa Senior to odpowiednia dieta dla psów w kwiecie wieku. Często tego typu produkty są wzbogacone o dodatkowe minerały czy witalizującą L-karnitynę. Odpowiednie żywienie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd naszego psiaka. Połyskująca sierść oraz atrakcyjny wygląd starszego psa nie zależy tylko od odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Pamiętajmy, że prawidłowo dostosowany posiłek to podstawa zdrowia każdego pupila.

 

Nadwaga, problemy ze stawami oraz choroby układy krążeniowego to psie dolegliwości, wynikające z nieprawidłowej diety. Zwiększmy swoją świadomość i dostosujmy dietę do potrzeb naszych zwierzaków. Dzięki nam będą zdrowe, silne, a przede wszystkim szczęśliwe przez całe swoje życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie