Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie potrzeby ma Twój pies? Ile posiłków dziennie powinien dostać i kiedy je podawać? Czy mają one w ogóle znaczenie? Oczywiście każdy pies jest inny i ma inne potrzeby ze względu na rasę, masę ciała czy stan zdrowia, jednak są pewne zasady, których powinien przestrzegać każdy opiekun. Poznaj je!
Spis treści:
Co ile karmić psa? Szczenięta po okresie odsadzenia od matki powinny być karmione sześć razy dziennie. W trzecim miesiącu ich życia zmniejsza się częstotliwość do czterech posiłków. Żywienie psa dorosłego ogranicza się jedynie do dwóch, maksymalnie trzech posiłków. Pierwszy posiłek powinien zostać podany rano po spacerze i odpoczynku, a drugi po południu lub wieczorem. Karmienie psa nie powinno odbywać się podczas spaceru czy podróży.
Karmienie psa dwa razy w ciągu dnia jest zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem. Karmienie psa powinno być stałym rytuałem w ciągu dnia. Na to jak często należy karmić psa wpływa przede wszystkim jego wiek i rasa. W zależności od rasy psy w różnym czasie osiągają dorosłe rozmiary. Oprócz częstotliwości, znaczenie ma również porcjowanie i wybór odpowiedniego pożywienia dla psa. Wszystkie te czynniki bezpośrednio wpływają na prawidłowe karmienia psa, dlatego też warto mieć je na uwadze.
Aby relacja pomiędzy opiekunem a psem była dobra, warto zadbać o to, by czuł się w domu bezpiecznie. Na poczucie bezpieczeństwa wpływa między innymi prawidłowe karmienie psa. Należy wyznaczyć spokojne miejsce, w którym zwierzę będzie mogło zjeść i nic nie będzie go rozpraszać. Ważne jest również, by pies miał swoje miejsce do odpoczynku po sycącym posiłku. Jedzenie dla psa powinno być zatem spokojnym rytuałem.
W przypadku większej liczby zwierząt, karmienie psów może odbywać się w różnych pomieszczeniach. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto oddalić od siebie miski zwierząt. Żywienie psów w jednym miejscu może powodować niepotrzebny stres, rywalizację i zjadanie dodatkowych porcji. Należy mieć to na uwadze.
Karmienie psa dorosłego znacznie różni się od karmienia szczeniąt, jednak zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych psów - warto trzymać się stałych pór karmienia. Dlaczego? Organizm zwierzęcia przyzwyczaja się do nich i wówczas mamy większą kontrolę nad tym, ile je pies. Nieregularne karmienie psa może być przyczyną zwiększonego lub zmniejszonego apetytu. Ponadto możemy regulować pory wypróżniania psa i wychodzić na spacery o stałych i wygodnych dla nas godzinach. Wspomaga to pracę układu trawiennego, która przy nieregularnych posiłkach jest nieco utrudniona.
Prawidłowe karmienie psa to klucz do jego zdrowia i dobrego samopoczucia, powinniśmy zadbać więc o wszystkie te aspekty. Ułatwi to życie nie tylko naszym zwierzętom, ale także nam samym. Jedzenie powinno być dla psa przyjemnością, a nie czynnikiem stresującym, który dodatkowo wywołuje problemy zdrowotne czy behawioralne.
Artykuł partnera