Karmienie psa - rytuał czy spontaniczna czynność?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie potrzeby ma Twój pies? Ile posiłków dziennie powinien dostać i kiedy je podawać? Czy mają one w ogóle znaczenie? Oczywiście każdy pies jest inny i ma inne potrzeby ze względu na rasę, masę ciała czy stan zdrowia, jednak są pewne zasady, których powinien przestrzegać każdy opiekun. Poznaj je!

Spis treści:

  • Karmienie psa - ile razy dziennie?
  • Czy miejsce karmienia psów ma znaczenie?
  • Stałe godziny żywienia psa dorosłego - czy warto się ich trzymać?

Karmienie psa - ile razy dziennie?

Co ile karmić psa? Szczenięta po okresie odsadzenia od matki powinny być karmione sześć razy dziennie. W trzecim miesiącu ich życia zmniejsza się częstotliwość do czterech posiłków. Żywienie psa dorosłego ogranicza się jedynie do dwóch, maksymalnie trzech posiłków. Pierwszy posiłek powinien zostać podany rano po spacerze i odpoczynku, a drugi po południu lub wieczorem. Karmienie psa nie powinno odbywać się podczas spaceru czy podróży.

Karmienie psa dwa razy w ciągu dnia jest zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem.  Karmienie psa powinno być stałym rytuałem w ciągu dnia. Na to jak często należy karmić psa wpływa przede wszystkim jego wiek i rasa. W zależności od rasy psy w różnym czasie osiągają dorosłe rozmiary. Oprócz częstotliwości, znaczenie ma również porcjowanie i wybór odpowiedniego pożywienia dla psa. Wszystkie te czynniki bezpośrednio wpływają na prawidłowe karmienia psa, dlatego też warto mieć je na uwadze.

Czy miejsce karmienia psów ma znaczenie?

Aby relacja pomiędzy opiekunem a psem była dobra, warto zadbać o to, by czuł się w domu bezpiecznie. Na poczucie bezpieczeństwa wpływa między innymi prawidłowe karmienie psa. Należy wyznaczyć spokojne miejsce, w którym zwierzę będzie mogło zjeść i nic nie będzie go rozpraszać. Ważne jest również, by pies miał swoje miejsce do odpoczynku po sycącym posiłku. Jedzenie dla psa powinno być zatem spokojnym rytuałem.

W przypadku większej liczby zwierząt, karmienie psów może odbywać się w różnych pomieszczeniach. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto oddalić od siebie miski zwierząt. Żywienie psów w jednym miejscu może powodować niepotrzebny stres, rywalizację i zjadanie dodatkowych porcji. Należy mieć to na uwadze.

Stałe godziny żywienia psa dorosłego - czy warto się ich trzymać?

Karmienie psa dorosłego znacznie różni się od karmienia szczeniąt, jednak zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych psów - warto trzymać się stałych pór karmienia. Dlaczego? Organizm zwierzęcia przyzwyczaja się do nich i wówczas mamy większą kontrolę nad tym, ile je pies. Nieregularne karmienie psa może być przyczyną zwiększonego lub zmniejszonego apetytu. Ponadto możemy regulować pory wypróżniania psa i wychodzić na spacery o stałych i wygodnych dla nas godzinach. Wspomaga to pracę układu trawiennego, która przy nieregularnych posiłkach jest nieco utrudniona.

Prawidłowe karmienie psa to klucz do jego zdrowia i dobrego samopoczucia, powinniśmy zadbać więc o wszystkie te aspekty. Ułatwi to życie nie tylko naszym zwierzętom, ale także nam samym. Jedzenie powinno być dla psa przyjemnością, a nie czynnikiem stresującym, który dodatkowo wywołuje problemy zdrowotne czy behawioralne. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie