Często zdarza się, że szczeniak odmawia jedzenia i kręci pyszczkiem nawet na największe rarytasy. Właściciel się martwi, bo wie, że prawidłowe odżywianie na etapie szczenięctwa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dorosłego psa. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać przyczyny? Podpowiadamy.
Najczęściej efekt małego niejadka pojawia się zaraz po przyniesieniu psa do nowego domu. Wynika to z faktu, że zwierzę zostało odseparowane od grupy i wyciągnięte ze znanego sobie środowiska. Piesek przeżywa więc stres i nic dziwnego, że nie ma ochoty na jedzenie.
Nie bez znaczenia są też dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe szczeniaka. Jeśli hodowca podawał mu określony rodzaj karmy o konkretnych porach, to zwierzakowi trudno będzie z dnia na dzień przestawić się na nowe zwyczaje.
Rada
W takiej sytuacji warto poprosić hodowcę o spisanie dokładnych pór karmienia oraz przekazanie zapasu karmy, którą przyjmował szczeniak.
Bywa jednak, że problemy z jedzeniem są efektem choroby. Zestresowany szczeniak jest bardzo podatny na infekcje i ataki pasożytów. Dlatego trzeba koniecznie pamiętać, aby zapewnić mu pełen cykl szczepień i odrobaczenia.
W przypadku szczeniaka-niejadka bardzo dobrze sprawdza się podgrzewanie jedzenia. Dzięki temu ma ono intensywniejszy zapach i smak, a warto wiedzieć, że szczeniaki uwielbiają wyrazistą karmę.
Jeśli to nie pomoże można zacząć eksperymentować z różnymi karmami. W sklepach zoologicznych dostępne są karmy sprzedawane na kilogramy – kupmy kilka wersji i testujmy, która najbardziej przypadnie szczeniakowi do gustu. Warto również pomyśleć o podawaniu psu karmy mokrej lub przygotowywanej w domu.
Sposób
Bardzo skuteczną metodą zachęcenia szczeniaka do jedzenia jest zalewanie karmy bulionem. Trzeba jednak wybrać taki, który nie zawiera ostrych przypraw.
Jeśli wszystkie próby zawiodą, niezbędne będzie skonsultowanie sprawy z weterynarzem. Może się okazać, że zwierzę zostało zaatakowane przez pasożyty i będzie wymagać leczenia.
Problem z niechęcią do jedzenia zwykle mija po kilkunastu dniach od wprowadzenia się szczeniaka do nowego domu. Warto podejmować różne próby przekonania psa do przyjmowania pokarmu, aby nie dopuścić do pogorszenia jego kondycji. W skrajnych sytuacjach konieczne może być nawet karmienie dożylne.