Dlaczego należy zmieniać psu suchą karmę?

Sucha karma to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie dla właściciela, który wie, że jego pupil otrzymuje dostateczną ilość składników odżywczych. Ponadto sucha karma jest łatwa w przechowywaniu i dość ekonomiczna, a na pewno mniej kłopotliwa, niż chociażby samodzielne przygotowywanie psu posiłków w kuchni. Nie wszyscy właściciele wiedzą jednak, że suchą karmę należy co jakiś czas zmieniać i lepiej nie kupować jej np. rocznego zapasu. Dlaczego? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Pies potrzebuje różnych źródeł składników odżywczych

Zawsze warto tutaj odwołać się do psiej natury. Przodkowie naszych pupilów zdobywali pożywienie we własnym zakresie i polowali na różne zwierzęta. Jednym z powodów była potrzeba urozmaicenia swojego jadłospisu i dostarczenia sobie wszystkich niezbędnych składników. Współczesne psy, choć nie muszą już polować, są pod tym względem uzależnione od człowieka i to na właścicielu spoczywa obowiązek dbania o zbilansowaną dietę pupila.

To trochę tak, jakby człowiek przez całe życie jadł kanapki z serem i szynką. Owszem, nie byłby głodny, ale jego wyniki krwi byłyby dramatycznie złe. Wszystko przez brak odpowiedniej ilości składników odżywczych. Warto o tym pomyśleć przed kupieniem psu rocznego zapasu karmy w promocji.

Uwaga!

Karmy dostępne na rynku potrafią się znacząco różnić składem. Jedne zawierają więcej białka, inne węglowodanów itd. Dlatego zaleca się regularne zmienianie suchej karmy serwowanej psu.

Poza tym w grę wchodzi również zwykła… nuda. Tak, sucha karma może się szybko znudzić psu, przez co będzie on na nią kręcić nosem. Ten problem jest dobrze znany większości właścicieli. Nie ma wtedy sensu brać psa na przeczekanie i dalej zmuszać go do jedzenia czegoś, co już mu ewidentnie nie smakuje.

Jak często należy zmieniać psu suchą karmę?

Nie ma jakichś sztywnych wytycznych, natomiast lepiej jest robić maksymalnie 4-6 miesięczne zapasy karmy i po tym czasie przejść na inną. Pamiętajmy przy tym, aby zmiana nigdy nie była gwałtowna. Czyli: nie może być tak, że z dnia na dzień pies znajduje w swojej misce zupełnie inny produkt. Nową karmę mieszamy ze starą, stopniowo zwiększając udział nowej w mieszance.

Jeśli natomiast mamy w domu psiego alergika, to każdorazową zmianę karmy należy skonsultować z weterynarzem, który oceni skład przykładowych produktów pod kątem ich ewentualnego negatywnego wpływu na zdrowie zwierzaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie