Co zrobić, gdy pies zje cebulę?

Każdy właściciel powinien wiedzieć, że są takie produkty spożywcze, które bardzo szkodzą czworonogom. Jednym z nich jest cebula. Zawiera ona dwusiarczki i związki fenolowe, które działają na psi organizm toksycznie – już niewielka ilość cebuli może więc wywołać u pupila objawy silnego zatrucia. Wypadki się jednak zdarzają, dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić, gdy pies zje cebulę.

Jak rozpoznać u psa objawy zatrucia cebulą?

Od razu wyjaśnijmy, że takie objawy wcale nie muszą być spektakularne. Ich intensywność zależy od dwóch czynników:

  • Masy ciała psa;
  • Ilości zjedzonej cebuli;

W przypadku małych psów (o wadze do 10 kilogramów) trująca może być niewielka ilość cebuli, np. 30 gramów. Dlatego należy zachować bardzo dużą ostrożność podając zwierzakowi domowe jedzenie. Jeśli pies jest karmiony wyłącznie suchą karmą, to niebezpieczeństwo jest czysto iluzoryczne. Jednak w sytuacji, gdy domownicy dzielą się z pupilem jedzeniem ze stołu, trzeba uważać.

Tak naprawdę u niektórych psów nie występują żadne objawy zatrucia cebulą. Dotyczy to jednak głównie czworonogów, które jedzą to warzywo w małych ilościach i regularnie (bo np. właściciele nie mieli świadomości, że może to zaszkodzić pupilowi). Gorzej, gdy pies przyjmie jednorazowo sporą porcję cebuli.

Wówczas obserwuje się typowe objawy zatrucia, mianowicie:

  • Zażółcenie błon śluzowych;
  • Biegunka;
  • Wymioty;
  • Apatia;
  • Brak apetytu;
  • Chowanie się przed ludźmi;
  • Podwyższona temperatura;

Rada

W celu upewnienia się, że to mogą być objawy zatrucia cebulą, warto… powąchać psi oddech. Wyczucie zapachu cebuli wszystko wyjaśni.

Co robić?

Weterynarze zawsze zalecają podjęcie próby wywołania wymiotów u psa. W tym celu po prostu wkładamy palce do jego paszczy i drażnimy podniebienie. Można też podać psu odrobinę posolonej wody, która wywołuje torsje u czworonogów. Ta metoda będzie skuteczna wyłącznie w sytuacji, gdy mamy pewność, że minęły maksymalnie 2 godziny od zjedzenia cebuli przez psa.

Jeśli upłynęło więcej czasu lub po wywołaniu wymiotów stan psa się nie poprawił, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Ten poda psu środki przeczyszczające, a w jeśli stan zwierzaka będzie zły, zostawi go w klinice na obserwacji.

Na przyszłość pamiętaj: cebula powinna się znajdować poza zasięgiem psa. Nie podawaj jej pupilowi w żadnej postaci – wykluczone jest np. pojenie zwierzaka sosem, do którego przygotowania użyto cebuli.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie