Co z tym żółtym serem? Podawać go psu czy nie?

Żółty ser to jedna z ulubionych psich przekąsek. Nie znamy czworonoga, który nie szalałby za tym przysmakiem. Oczywiście trzeba pamiętać, że ser z krowiego mleka nie jest naturalnym składnikiem psiej diety, stąd można go traktować wyłącznie w formie okazjonalnego dodatku do jadłospisu pupila. Wielu właścicieli martwi się jednak, czy podając psu plasterek sera nie wyrządzą mu krzywdy. Na szczęście jest to mało prawdopodobne, a więcej szczegółów znajdziesz w naszym poradniku.

Czy żółty ser może zaszkodzić psu?

W rozsądnych ilościach: nie powinien. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że żółty ser stanowi ciekawe uzupełnienie psiej diety i podawany pupilowi od czasu do czasu nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia, a wręcz może być korzystny. Wszystko dlatego, że ten produkt jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, witamin ADEK oraz witamin z grupy B. Podkreślamy jednak: z żółtym serem w psim jadłospisie absolutnie nie można „szaleć”.

Taki ser może wyrządzić psu krzywdę

O ile klasyczny żółty ser sam w sobie nie stanowi jakiegoś zagrożenia dla psa, o tyle szerokim łukiem omijamy sery smakowe, zawierające dodatki ziół i niektórych warzyw – przede wszystkim czosnek, szczypiorek i cebulę. Mają one działanie toksyczne na psi organizm, co w najlepszym razie skończy się niestrawnością.

Ważne!

Wykluczone jest również serwowanie psu sera pleśniowego – już niewielka porcja tego ludzkiego przysmaku może wywołać u psa wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę i drgawki.

Najważniejsze to nie przesadzać

Żółty ser serwowany w formie okazjonalnej przekąski nie jest niczym złym, o ile oczywiście kierujemy się zasadą zdrowego rozsądku. Trzeba pamiętać o tym, że jest to produkt spożywczy charakteryzujący się znaczną kalorycznością. Jest to skutek wysokiej zawartości tłuszczu. Jeśli więc pies będzie dostawać plaster sera codziennie, to z pewnością znajdzie się w grupie ryzyka nadwagi i otyłości. Poza tym nadmiar tłuszczu w psiej diecie może prowadzić do bardzo groźnej choroby, jaką jest zapalenie trzustki – u psów ta przypadłość niestety może skończyć się śmiercią.

Obserwuj psa po podaniu mu żółtego sera

Na koniec zostawiliśmy bardzo istotną kwestię. Mianowicie: żółty ser zawiera laktozę (poza produktami bez laktozy), której pies może nie tolerować lub mieć na nią alergię. Do objawów zaliczamy biegunki, niestrawność, wymioty, wzdęcia, ogólne złe samopoczucie i brak ochoty na aktywność fizyczną. Jeśli zaobserwujesz to u swojego psa, zwłaszcza krótko po podaniu mu żółtego sera, skonsultuj się z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie