Zoofizjoterapia to wciąż mało rozpowszechniona dziedzina szeroko pojętej weterynarii. Jak nietrudno się domyślić, jest to terapia ruchowa przeznaczona dla zwierząt, przede wszystkim psów. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej specjalistów z tego zakresu, a i wśród właścicieli rośnie świadomość potrzeby dbania o układ ruchu czworonoga. Czym dokładnie zajmuje się zoofizjoterapeuta? Kiedy warto go odwiedzić z pupilem?
Zoofizjoterapia to – pisząc w dużym uproszczeniu – rehabilitacja zwierząt. Nie jest to żadna nowość, choć w naszym kraju jeszcze do niedawna mało kto o tym słyszał. Z usług specjalistów od terapii ruchowej czworonogów korzystali praktycznie wyłącznie właściciele psów i innych zwierząt biorących udział w zawodach sportowych lub wykorzystywanych np. w cyrku.
Obecnie gabinety zoofizjoterapeutów odwiedzają również właściciele „zwykłych” zwierzaków, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia kostne, stawowe czy mięśniowe. Zadaniem specjalisty jest albo przywrócenie psu pełnej sprawności, albo przynajmniej znaczne zwiększenie jego komfortu życia.
Wielu właścicieli po raz pierwszy trafia do gabinetu zoofizjoterapeuty po sugestii ze strony lekarza weterynarii. Warto podkreślić, że nie każdy weterynarz ma głęboką wiedzę z zakresu rehabilitacji zwierząt. Jeśli więc lekarz uzna, że pies potrzebuje specjalistycznego wsparcia, może zachęcić właścicieli do odwiedzenia zoofizjoterapeuty.
Przede wszystkim wtedy, gdy pies ma wyraźne problemy z poruszaniem się. Takim niezawodnym sygnałem są kulawizny. O wizycie w gabinecie zoofizjoterapeutycznym warto także pomyśleć w momencie, gdy:
Pierwszym etapem zawsze jest ocenienie ogólnej sprawności fizycznej zwierzaka oraz stanu jego układu kostnego i mięśni. Zoofizjoterapeuta przeprowadza ogólne badanie, na podstawie którego orzeka, w jaki sposób (i czy w ogóle) będzie prowadzona rehabilitacja. Zakres możliwości jest bardzo szeroki: od masaży manualnych, przez ćwiczenia na bieżni wodnej, aż po zabieg z użyciem lasera czy magnetoterapię. Zoofizjoterapeuta może również dobrać sprzęt ortopedyczny, który ułatwi psu codzienne funkcjonowanie – np. ortezę czy wózek rehabilitacyjny.
Póki co gabinety zoofizjoterapeutyczne działają głównie w największych miastach, choć część specjalistów oferuje swoje usługi z dojazdem do domu pacjenta. Jeśli masz jakiekolwiek obawy o sprawność swojego pupila, nie wahaj się skorzystać z fachowych konsultacji.