Zanim kupisz jamnika

Podobno była to ulubiona rasa samego Napoleona Bonaparte. Jamniki szczyt popularności mają już za sobą i są coraz rzadziej widywane na spacerach. Mimo to wiele osób nadal rozważa zakup psa tej rasy. Ty też? W takim razie na dobry początek przeczytaj nasz poradnik i poznaj kilka faktów na temat jamników.

Straszny uparciuch

Jamnik to charakterna rasa. Nie daj się zwieść tym pięknym oczom i miniaturowej sylwetce. Jamnik potrafi dać do wiwatu, zwłaszcza wtedy, gdy kogoś nie lubi lub czegoś nie akceptuje. Charakteru przedstawicielom tej rasy na pewno nie brakuje, co przejawia się przede wszystkim w wyjątkowym uporze.

Potrafi być hałaśliwy

Niestety, jamnik nie jest dobrą rasą dla osób, które szukają domowego pieszczocha, leżącego całe dnie na kanapie i domagającego się przekąsek i głaskania. Te psy wręcz słyną z intensywnej wokalizacji. Mają donośny szczek, potrafią też „śpiewać”, aby zwrócić na siebie uwagę.

Potrzebuje dużo ruchu

Paradoksalnie jamniki są psami niezwykle ruchliwymi. Krótkie łapy ograniczają im możliwość szybkiego biegania, natomiast intensywne spacery, kopanie, wchodzenie do różnych nor – to jamniczy żywioł. Jeśli nie jesteś osobą aktywną, to ta rasa z pewnością nie jest dla Ciebie.

Nie znosi samotności

Oj tak, jamniki są pieszczochami i kochają swoich ludzi, dlatego fatalnie znoszą rozłąkę – a już na pewno całodniową. Jeśli wychodzisz rano z domu i wracasz wieczorem, a w tym czasie pies miałby zostać zupełnie sam, to dwa razy przemyśl decyzję o zakupie przedstawiciela tej rasy. Jamniki źle znoszą samotność, o czym niestety dobitnie przekonają się sąsiedzi, słuchając całodziennego wycia, szczekania i drapania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie