Jak zachowywać się z psem w parku miejskim?

Miejskie parki są ulubionymi miejscami spacerów z czworonogami. Większość osób mieszkających w dużym mieście preferuje wyjścia do parków, w których można zapewnić psu sporą dawkę ruchu i po prostu „wybiegać go” przed dłuższą nieobecnością domowników w mieszkaniu. Jeśli dopiero debiutujesz z psem w parku miejskim, to na dobry początek poznaj kilka podstawowych zasad zachowania.

Pies tylko na smyczy!

To najważniejsza zasada, którą musi sobie zakodować właściciel psa dopiero przechodzące adaptację w nowym dla siebie środowisku. Musisz trzymać pupila na smyczy, nawet jeśli wiesz, że jest to najłagodniejsze zwierzę na świecie. Nie funduj stresu innym osobom przebywającym w parku i nie narażaj się na nieprzyjemne sytuacje.

Ściśle kontroluj psa, który zapoznaje się z innymi czworonogami

Pierwsze wizyty w parku miejskim mogą być super sposobem na socjalizację psa, czyli jego zapoznanie nie tylko z ludźmi, ale też innymi psami. Pamiętaj jednak, że niedopuszczalne jest spuszczanie psa ze smyczy, żeby sobie pobiegał z kolegami.

Najpierw musisz się upewnić, że pies prawidłowo reaguje na kontakt z innymi czworonogami, nie wykazuje się agresją czy nie jest przerażony. Na tym etapie trzymaj pupila na smyczy, co doda mu też pewności siebie.

Aktywna zabawa? Na uboczu lub na obszarze zarezerwowanym dla psów

Jeśli chcesz spuścić psa ze smyczy, co jest zupełnie naturalne, to nigdy nie rób tego w dużym zagęszczeniu ludzi i przy głównych ścieżkach spacerowych. Poszukaj ustronnego miejsca, w którym psa nic nie będzie rozpraszać i zawsze usłyszy Twoje komendy.

Inną opcją jest spuszczenie psa ze smyczy w tej części parku, która zwyczajowo jest opanowana przez czworonogi. Wchodzi to jednak w grę wyłącznie w sytuacji, gdy pies przeszedł już socjalizację i masz pewność, że np. nie okaże agresji w stosunku do innych osobników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie