Dla kogo jest jamnik?

Jamnik (dachshund) to bardzo popularna rasa psów, wokół której narosło niestety mnóstwo mitów. Panuje przekonanie, że są to psy niezwykle złośliwe, uparte i hałaśliwe, co wcale nie musi znaleźć potwierdzenia. W rzeczywistości mówimy tutaj o fantastycznym psie towarzyszącym, który po prostu musi trafić na odpowiedniego właściciela. W naszym artykule wyjaśniamy, dla kogo jamnik z pewnością będzie dobrym wyborem.

Dla rodziny

Jamnik to zdecydowanie pies rodzinny, który wykazuje się silnym przywiązaniem do domowników, lojalnością, a także oddaniem. Uwielbia zabawy, dlatego będzie odpowiednim wyborem dla rodzin ze starszymi dziećmi. W przypadku maluchów należy pilnować, aby pociechy nie naprzykrzały się jamnikowi – potrafi być zdecydowany w wyrażaniu swojego niezadowolenia.

Dla osób aktywnych

Choć na takiego nie wygląda, to jamnik ma niezwykle żywiołowy charakter i wykazuje się olbrzymią potrzebą ruchu. Kocha biegać, kopać, zaglądać w różne zakamarki. Imponuje kondycją, dlatego też wymaga codziennych, intensywnych spacerów i innych form aktywności.

Dla posiadaczy domu z ogrodem

Chcąc zapewnić jamnikowi odpowiednią dawkę ruchu warto wypuszczać go na ogród, a latem nawet pozwolić mu mieszkać na dworze. Trzeba oczywiście zadbać o to, aby pies nie wyszedł poza teren ogrodu przez ogrodzenie – potrafi przecisnąć się nawet przez niewielką szczelinę. Podkreślamy również, że jamnik ma silnie zakorzenioną potrzebę kopania jam, dlatego jeśli zależy Ci na perfekcyjnym trawniku, to nie jest rasa dla Ciebie.

Dla szukających psa do mieszkania w bloku

Jamnik, z uwagi na swój rozmiar, jest psem dobrze radzącym sobie na ograniczonym metrażu. Znów jednak warunkiem jest zapewnienie mu dużej dawki ruchu w formie spacerów minimum 3 razy dziennie.

Dodatkowo zwracamy uwagę na to, że jamniki nie znoszą zostawać same na wiele godzin, dając o tym głośno znać sąsiadom. Jeśli więc całymi dniami nie ma Cię w domu i nikt inny nie może zaspokoić potrzeb socjalizacyjnych psa, to jamnik zdecydowanie nie jest odpowiednim wyborem dla Ciebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie