Reakcja psa na ciepło i zimno

Ludzie i psy różnią się odczuwaniem temperatury, ludzie mają osobne receptory reagujące na ciepło i zimno. Psy natomiast mają tylko receptory reagujące na zimno (wyjątkiem są receptory wokół nozdrzy szczeniąt). Czy to oznacza, że pies nie reaguje na ciepło?

Nie, z przeprowadzonych badań wynika, że np. psy szukają ciepłych miejsc, by zniwelować uczucie zimna. Jednak przyciśnięcie do skóry gorących przedmiotów, nie powoduje żadnej reakcji (lub minimalne) do momentu uszkodzenia skóry - wtedy pies reaguje ponieważ ból jest rejestrowany przez receptory bólowe.

Jest to ważna informacja dla każdego właściciela psa, gdyż powinniśmy uważać by nasz pies nie miał styczności z przedmiotami o wysokiej temperaturze.

Równie niebezpieczne jest to , że psi organizm nie potrafi skutecznie dostosować się do otoczenia podczas wysokich temperatur. Pies może chłodzić się tylko poprzez dyszenie i pocenie się poduszkami łap, co przy bardzo wysokich temperaturach może być nieskuteczne. Dlatego każdego lata ginie tyle psów pozostawionych bezmyślnie w upalne dni w samochodzie. W takiej metalowej puszce śmierć pozostawionego zwierzęcia może nastąpić nawet w ciągu 20 minut . NIE ZAPOMINAJMY O TYM!

Wiele osób sądzi, że psie futro przegrzewa psy podczas upalnej pogody. Nie do końca tak jest,. Psie futro stanowi barierę ochronną pomiędzy organizmem zwierzęcia a otoczeniem zewnętrznym. W zimę - broni przed zimnem i pozwala utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie, latem - nie dopuszcza gorąca do psiej skóry. Jednakże w wypadku wielkiego gorąca, ciepło kumuluje się w organizmie, a futro zatrzymuje ciepło - stając się przeszkodą w chłodzeniu.

Opracował: GW, na podstawie: "Tajemnice psiego umysłu" Stanley Coren

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie